Nie przegap
Strona główna » Kultura » „Słodki Drań” po raz drugi

„Słodki Drań” po raz drugi

dsc_6580_800x534Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w miniony poniedziałek na deskach sceny Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku po raz drugi zagrano komediowy spektakl pt. „Słodki Drań”, którego reżyserem i jednocześnie odtwórcą roli głównej jest Dariusz Gnatowski – znany aktor filmowy i teatralny. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego Tomasza Latochy, a także przy wsparciu starosty brzeskiego Andrzeja Potępy.

„Słodki Drań” to historia światowej sławy dyrygenta, który nie potrafi pogodzić się ze swoją chorobą. Początkowo lekceważy wszelkie objawy i niebezpieczne powikłania, udając, że problem wcale go nie dotyczy. Spektakl ma formę komedii, która poprzez zabawne sceny uświadamia widza i trafia w sedno problemu. Autorem scenariusza jest aktor i dramaturg Jan Jakub Należyty. Obok Dariusza Gnatowskiego na scenie znakomicie zagrali: Andrzej Róg, Ewa Romaniak oraz Agata Woźnicka, na co dzień związani z krakowskim środowiskiem teatralnym. Spektakl jest jednym z elementów szerszego projektu poświęconego problematyce życia z cukrzycą. Dariusz Gnatowski – pomysłodawca przedsięwzięcia, a także aktywny działacz oraz założyciel Fundacji „Wstańmy razem! Aktywna rehabilitacja” – na co dzień sam od wielu lat zmaga się z tym schorzeniem.

Celem projektu jest przede wszystkim zasygnalizowanie, jak dużym problemem w dzisiejszych czasach jest rozwój tego przewlekłego schorzenia. Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań, dlatego tak istotna jest odpowiednia kultura rozmowy o cukrzycy – o jej objawach i powikłaniach – odpowiednia motywacja oraz edukacja i świadomość, że cukrzyca to nie wyrok. Inicjatywa jest współfinansowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz w ramach dotacji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2015.

Poniedziałkowy wieczór nie tylko dostarczył wszystkim gościom doskonałej rozrywki. Publiczność mogła podziwiać aktorów na scenie brzeskiego Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego dzięki uprzejmości dyrekcji Miejskiego Ośrodka Kultury. Słowa podziękowania należą się także pracownikom brzeskiego ośrodka, za pomoc i współpracę przy obsłudze wydarzenia.

sp

Fot. Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast