Nie przegap
Strona główna » Kultura » „Słodki Drań” po raz drugi

„Słodki Drań” po raz drugi

dsc_6580_800x534Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w miniony poniedziałek na deskach sceny Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku po raz drugi zagrano komediowy spektakl pt. „Słodki Drań”, którego reżyserem i jednocześnie odtwórcą roli głównej jest Dariusz Gnatowski – znany aktor filmowy i teatralny. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego Tomasza Latochy, a także przy wsparciu starosty brzeskiego Andrzeja Potępy.

„Słodki Drań” to historia światowej sławy dyrygenta, który nie potrafi pogodzić się ze swoją chorobą. Początkowo lekceważy wszelkie objawy i niebezpieczne powikłania, udając, że problem wcale go nie dotyczy. Spektakl ma formę komedii, która poprzez zabawne sceny uświadamia widza i trafia w sedno problemu. Autorem scenariusza jest aktor i dramaturg Jan Jakub Należyty. Obok Dariusza Gnatowskiego na scenie znakomicie zagrali: Andrzej Róg, Ewa Romaniak oraz Agata Woźnicka, na co dzień związani z krakowskim środowiskiem teatralnym. Spektakl jest jednym z elementów szerszego projektu poświęconego problematyce życia z cukrzycą. Dariusz Gnatowski – pomysłodawca przedsięwzięcia, a także aktywny działacz oraz założyciel Fundacji „Wstańmy razem! Aktywna rehabilitacja” – na co dzień sam od wielu lat zmaga się z tym schorzeniem.

Celem projektu jest przede wszystkim zasygnalizowanie, jak dużym problemem w dzisiejszych czasach jest rozwój tego przewlekłego schorzenia. Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań, dlatego tak istotna jest odpowiednia kultura rozmowy o cukrzycy – o jej objawach i powikłaniach – odpowiednia motywacja oraz edukacja i świadomość, że cukrzyca to nie wyrok. Inicjatywa jest współfinansowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz w ramach dotacji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2015.

Poniedziałkowy wieczór nie tylko dostarczył wszystkim gościom doskonałej rozrywki. Publiczność mogła podziwiać aktorów na scenie brzeskiego Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego dzięki uprzejmości dyrekcji Miejskiego Ośrodka Kultury. Słowa podziękowania należą się także pracownikom brzeskiego ośrodka, za pomoc i współpracę przy obsłudze wydarzenia.

sp

Fot. Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast