Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Smaki Przedgórza

Smaki Przedgórza

smakJak smakuje Przedgórze? Jakie są tradycyjne dania tego regionu? Na czym polega ich wyjątkowy smak? Czy lokalne tradycje kulinarne wciąż są kontynuowane? Na te pytania odpowiedzi szuka Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu”. – Celem naszej Lokalnej Grupy Działania jest odtworzenie tradycyjnych, lokalnych dań i uchronienie ich przed zapomnieniem. To z jednej strony nasze dziedzictwo, element tożsamości, z drugiej dobry argument promocji Przedgórza – mówi Piotr Kania, prezes zarządu Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu” działa na terenie czterech gmin: Borzęcin, Brzesko, Dębno i Radłów. By dotrzeć do tradycyjnych przepisów, „Kwartet” zaplanował badania w terenie. Przygotowana została specjalna ankieta, która trafi do Kół Gospodyń Wiejskich, gospodarstw agroturystycznych, sołtysów, szkół, parafii. – Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona mieszkańców, zainteresować ich tematem, zachęcić, by poszperali w domowych zeszytach z przepisami, w babcinych zapiskach, w swojej pamięci – tłumaczy Piotr Kania.

Na podstawie ankiety zebrane i opracowane zostaną przepisy na potrawy, napoje i przetwory. Zweryfikuje i oceni je specjalna komisja. Twórcy najbardziej unikatowych, tradycyjnych przepisów, zostaną nagrodzeni, a każdy przepis mający walory regionalne zostanie umieszczony w książce będącej połączeniem wydawnictwa kulinarnego, turystycznego i literackiego.

Planowane jest także nakręcenie kilku filmów kulinarnych z wytypowanymi przez komisję przepisami. –  Filmy zawisną na portalu Coś na Ząb TV, stronie Kwartetu, będą także wydane na płytach. Zakładamy, że wraz z nami gotować będą twórcy przepisów – mówi Paweł Piszczek, krytyk i felietonista kulinarny, wydawca portalu www.cosnazab.tv współpracujący przy projekcie „Smaki Przedgórza”.

Ponadto nagrodzone dania, ich twórcy będą gotowali podczas tradycyjnych festynów odbywających się w poszczególnych gminach. Wtedy każdy osobiście będzie mógł sprawdzić, jak smakuje Przedgórze, zakosztować unikatowych, niedostępnych gdzie indziej dań, przetworów soków czy nalewek – mówi Piotr Kania. – Z czasem planujemy stworzenie Szlaku Smakoszy Przedgórza i uzyskanie certyfikatów produktów regionalnych.

knp

1 komentarz

  1. Poszukuję ciekawych przepisów na jedzonko z kaszy !

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast