Don't Miss
Home » Wiadomości » Spotkanie z Wicemarszałkiem Stanisławem Sorysem

Spotkanie z Wicemarszałkiem Stanisławem Sorysem

Sorys-1W dniu 6 października br. w Warysiu (gmina Borzęcin) odbyło się spotkanie z Członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisławem Sorysem, dotyczące najważniejszych spraw dla rozwoju społeczno – gospodarczego gminy Borzęcin. W trakcie spotkania podsumowano dotychczasową współpracę oraz inwestycje zrealizowane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Omówiono możliwości aplikowania o fundusze w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Dyskutowano o rozwoju rolnictwa, obszarów wiejskich i możliwościach pozyskania środków europejskich na rzecz realizacji niezbędnych inwestycji infrastrukturalnych w gminie Borzęcin.

Prawie 40 projektów zrealizowanych przez gminę Borzęcin ze środków europejskich w ramach MRPO i PROW robi wrażenie. Zadania o wartości kilkudziesięciu milionów złotych i dofinansowaniu za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego w kwocie ponad 17 mln złotych to efekt dobrych projektów składanych przez podmioty działające na terenie gminy, w tym głównie samorządu gminy Borzęcin. To w skali Małopolski bardzo dobry wynik – chwalił dr Stanisław Sorys, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Przypomnijmy tylko, że ze środków tych zwodociągowano praktycznie wszystkie miejscowości gminy Borzęcin, zbudowano, przebudowano lub zmodernizowano wiele obiektów w Borzęcinie Górnym, Borzęcinie Dolnym, Przyborowie, Łękach, Bielczy i Warysiu w tym kilka obiektów sportowych stwarzając bardzo dobre warunki do uprawiania sportu w gminie. Doposażano obiekty kulturalne w nowoczesny sprzęt, wydano wiele istotnych publikacji, realizowano imprezy kulturalne. Wiele z tych zadań to projekty realizowane za pośrednictwem programu Leader i Stowarzyszenia Kwartet na Przedgórzu.

Warto również wspomnieć, że wykonane właśnie w ramach tych środków centrum miejscowości Borzęcin Dolny wraz ze strefą rekreacyjną zwyciężyło wśród inwestycji z powiatu brzeskiego w konkursie na Najlepszą Inicjatywę Lokalną realizowaną z funduszy europejskich w Małopolsce.

Podczas spotkania dyskutowano także o nowej perspektywie finansowej, w której dzięki zmianie algorytmu podziału środków udało się pozyskać kwotę niemal o 1 mld euro większą niż ta, którą dysponowała Małopolska w latach 2007-2013.

Czekamy zatem na kolejne nabory, tym razem już z nowej perspektywy finansowej. Mamy jeszcze sporo do zrobienia – podsumował wójt Janusz Kwaśniak.

ug

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast