Nie przegap
Strona główna » Sport » „Sprawni przez cały rok” kolejny raz na brzeskim basenie

„Sprawni przez cały rok” kolejny raz na brzeskim basenie

img_6317_a4_800x534Prawie 80 młodzików z Brzeska i powiatu w wieku 6 – 12 lat sprawdzało swoją formę pływacką w ostatni piątek na brzeskim basenie w ramach akcji „Sprawni przez cały rok” realizowanej przez lokalne Stowarzyszenie Przyjaciół Sekcji Pływackiej BOSiR Team przy współpracy miejskiego BOSiRu w części ze środków Ministerstwa Sportu i Turustyki.

W ostatni piątek 23. września brzeskie Stowarzyszenie Przyjaciół Sekcji Pływackiej BOSiR Team przy współpracy miejskiego BOSiR już po raz czwarty zorganizowało na obiektach przy Wiejskiej zawody cyklu „Sprawni przez cały rok” dla dzieci i młodzieży ze szkół Brzeska oraz powiatu brzeskiego.

W zawodach wzięło udział łącznie 80 dzieci z brzeskich szkół oraz z powiatu brzeskiego. Najwięcej (jak zresztą zawsze) przyszło uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Brzesku. Wielkie gratulacje i podziękowania należą się nauczycielowi wychowania fizycznego z 2ki Marcinowi Gromadzkiemu oraz Urszuli Kural i Magdalenie Mardoń, którzy zachęcają swoich podopiecznych do pływania, a jak widać po liczbie dzieci biorących udział w projekcie robią to bardzo skutecznie. Trzeba przyznać, że od początku cyklu brzeska 2ka dominowała , jeśli chodzi o liczbę uczniów uczestniczących w zawodach, zdyscyplinowanie i wyniki. Pozostałe szkoły tj. z brzeskiej 3ki,  1 ki z Jadownik, Uszwi, Mokrzysk, Szczepanowa i Biadolin Szlacheckich wystawiły mniej więcej podobne, jeśli chodzi o liczebność reprezentację. Niespodzianką był tym razem udział w zawodach ucznia z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 z Bochni. Jak powiedział, chciał się sprawdzić, a w chwili obecnej na obiektach bocheńskich nie były planowane żadne zmagania.

Pomysłodawcą akcji „Sprawni przez cały rok” jest Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Sekcji Pływackiej BOSiR Team Agnieszka Kuk – Masiuk, prywatnie mama najlepszego aktualnie pływaka Małopolski wśród 12-latków Ksawerego Masiuka oraz zawodowych ratowników wodnych Katii i Karla Masiuków. Stowarzyszeniu udało się pozyskać z Ministerstwa Sportu i Turystyki pieniądze na organizację całego cyklu zawodów. Jak powiedziała Prezes Agnieszka Kuk-Masiuk, celem organizacji tych zawodów, jest danie możliwości dzieciom w sprawdzeniu własnych umiejętności pływackich oraz zachęcenie ich do dalszego samodoskonalenia. Udział w tych zawodach powinien pozwolić też nauczycielom wychowania fizycznego na zorientowanie się w umiejętnościach pływackich swoich podopiecznych i ewentualnego ułożenia konspektów zajęć na kolejne miesiące. Jak pokazują wyniki dzieci uczestniczących w kolejnych edycjach zawodów poziom umiejętności dzieci stale się podnosi, co pokazuje że pływanie przestaje być elitarnym sportem dla naszych dzieci, za sprawą licznej dostępności basenów w naszym regionie.

Tradycyjnie zmaganiach młodych pływaków rozpoczęło spotkanie z ratownikami BOSiR, którzy powiedzieli o prawidłowym i bezpiecznym zachowaniu w wodzie. Potem nastąpiło to, na co wszyscy czekali czyli zawody. Starty były w dwóch stylach – dowolnym oraz grzbietowym. Młodsi zawodnicy mieli do przepłynięcia dystans 25m w obydwu stylach. Starsi czyli rocznik 2006 w górę mieli do przepłynięcia 50m w stylu dowolnym i 25m w stylu grzbietowym. Jako, że organizatorzy chcieli wprowadzić prawdziwą atmosferę profesjonalnych zawodów, wszystko odbywało się zgodnie ze scenariuszem prawdziwej rywalizacji, tak więc każde dziecko otrzymywało swoją kartę startową, było doprowadzane na miejsce startu, a następnie czas był mierzony przez sędziów . Jako, że była to już czwarta odsłona akcji, to przebiegała ona bardzo sprawnie.

Patrząc po twarzach dzieci biorących udział w tych zawodach można było powiedzieć, że to starzy znajomi, doskonale znani z poprzednich edycji. Nie zawiodła jak zawsze Julka Kuras z Mokrzysk, która wygrała kolejny raz wśród starszych dziewcząt swoje starty i zdobyła puchar za 50m dowolnym. Wśród starszych chłopców puchar wywalczył również kolejny raz bezkonkurencyjny Franciszek Garbień z brzeskiej 3ki. Tak samo wśród młodszych dziewcząt kolejny raz bezkonkurencyjna okazała się Klaudia Dyba z brzeskiej 3ki oraz Maciej Warchoł PSP nr 1 w Bochni. Patrząc po wynikach ww. Klaudii Dyba i Franka Garbienia można mieć nadzieję, że rosną nam w Brzesku talenty na miarę najbardziej utytułowanych zawodników brzeskiego BOSiR Wojtka Wojdaka i Krystiana Bałabucha. Oprócz najlepiej punktowanych startów pucharowych, w poszczególnych konkurencjach wygrywały dzieciaki z wszystkich szkół biorących udział w zawodach, ponadto każde z dzieci biorących udział w akcji „Sprawni przez cały rok” otrzymało pamiątkowy dyplom, tak, że nikt nie mógł wyjechać niezadowolony.

Wielkie gratulacje należą się wszystkim ze Stowarzyszenia Przyjaciół Sekcji Pływackiej BOSiR Team za zorganizowanie tych zawodów. Na basenie widzieliśmy kolejny raz oprócz ww. Prezes Stowarzyszenia Agnieszki Kuk – Masiuk, Weronikę Kusion, Skarbnika Stowarzyszenia Jacka Pawłowskiego oraz Rafała Madeja. Oprócz dorosłych pomagali też zawodnicy sekcji pływackiej BOSiR – Weronika Pawłowska, Ksawery Masiuk i Janek Nowak. Masiuków tego dnia było na basenie więcej, bo w organizacji zawodów pomagała Katharina Masiuk i Karl Masiuk.

Do końca cyklu zostały jeszcze jedne zawody w grudniu i pozostanie czas na podsumowanie wszystkich pięciu zawodów. My już dziś oceniamy pomysł i organizację na przysłowiową 6kę.

KM

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast