Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Stawka podatku w interesie rolników

Stawka podatku w interesie rolników

Aż o 34 złote 56 groszy obniżyła Rada Gminy w Borzęcinie cenę skupu żyta określoną w komunikacie Prezesa GUS z dnia 19 października br. w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2011 roku, przyjmowaną jako podstawę obliczania podatku rolnego na 2012 rok. W gminie Borzęcin wyniesie ona 39 złotych 52 grosze w stosunku do ustawowej kwoty 74 złotych 18 groszy za decytonę. Dzięki temu rolnicy zapłacą podatek w wysokości 98 złotych 80 groszy od hektara przeliczeniowego dla gruntów w gospodarstwie rolnym i 197 złotych 60 groszy dla gruntów pozostałych. Pozostałe podatki na rok 2012 wzrosną w gminie Borzęcin o wskaźnik zbliżony do szacowanej za rok 2011 inflacji, tj. około 5 %.

– Pierwotnie, jak wiele innych samorządów szacowaliśmy mniejszą obniżkę stawki ceny żyta podanej przez GUS, w przypadku naszej gminy z kwoty 74,18 złotych do kwoty 49,50 złotych za dt. Jednak po głębokiej analizie sprawy, w której wzięto pod uwagę sytuację finansową rolników w kontekście ubiegłorocznej powodzi, jak również rzeczywiste ceny rynkowe skupu płodów rolnych i rentowność produkcji postanowiono stawkę tę obniżyć o kolejne 10 złotych. Dzięki temu podatek rolny w stosunku do roku bieżącego wzrośnie nie o kilkanaście, kilkadziesiąt procent, ale w stopniu minimalnym – mówi wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak.

Temat stawki podatku rolnego stał się przedmiotem gorącej dyskusji zarówno na komisjach Rady Gminy Borzęcin, jak również na sesji ustaleniu stawek podatkowych w gminie Borzęcin na 2012 rok poświęconej. Radni podkreślali niemiarodajność ustalanej centralnie podstawy opodatkowania tj. ceny żyta, która w rzeczywistości w różnych regionach kraju jest inna i zależy od wielu uwarunkowań.

– W jednych regionach jest urodzaj, w innych klęska, a podstawa obliczenia podatku rolnego ta sama. Ceny skupu też są różne i nie zawsze zboże można sprzedać – mówi przewodniczący Rady Gminy w Borzęcinie, Czesław Małek.

W skutek podjętej przez radnych uchwały, rolnicy w gminie Borzęcin zapłacą w 2012 roku podatek w wysokości 98,80 złotych od 1 ha przeliczeniowego dla gruntów w gospodarstwie rolnym oraz 197,60 złotych od 1 ha pozostałych gruntów. Pozostałe podatki w gminie wzrosną o 5%.

ug

Podobne artykuły
“%RELATEDPOSTS%”

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast