Don't Miss
Home » Wiadomości » Sterkowiec: Rekonstrukcja w rocznicę walk

Sterkowiec: Rekonstrukcja w rocznicę walk

cmkol2W 2014 roku obchodzimy 100 rocznicę wybuchu I Wojny Światowej. I chociaż od momentu wybuchu Wielkiej Wojny upłynęło już całe stulecie, a jej historię przesłoniła pamięć o kolejnej wojnie światowej – to pamięć od tych wydarzeniach nie zaginęła. By upamiętnić wydarzenia jakie miały miejsce w listopadzie 1914 roku grupa mieszkańców Sterkowca planuje zorganizować rekonstrukcję historyczną nawiązująca do walk jakie miały miejsce w regionie. Będzie to możliwe dzięki wsparciu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Małopolska Lokalnie.

Sterkowiec jest jedną z wielu miejscowości w Zachodniej Galicji, przez które w 1914 r. przetoczył się „rosyjski walec parowy” i gdzie trwały zacięte walki, których materialnym śladem jest cmentarz wojenny nr 279. Sterkowiec to również miejscowość, gdzie oprócz cmentarza wojennego i kilku przydrożnych kapliczek brak innych materialnych śladów historii. Z tego powodu cmentarz wojenny ma swoje miejsce w świadomości mieszkańców, jako jedno z ważniejszych miejsc na mapie miejscowości.

– 100 lat to długi okres czasu – odeszli już świadkowie tamtych wydarzeń, a kolejne osoby, które znały lokalną historię z opowiadań swoich rodziców są co raz starsze. Również szczątkowa i w wielu przypadkach niespisana jest historia tego co działo się na terenie naszej miejscowości -mówi Krzysztof Bogusz – członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej II Brygada Legionów, a równocześnie mieszkaniec Sterkowca i pomysłodawca projektu.

By ocalić to wszystko od zapomnienia i przekazać zebrane informacje kolejnym pokoleniom mieszkańców naszej miejscowości zlecone zostało ze środków prywatnych opracowanie naukowe obejmujące historię walk w 1914 r. na terenie Sterkowca, budowę i odnowę cmentarza wojennego nr 279 oraz informacje nt. wojennych losów mieszkańców Sterkowca. Prace zostały zrealizowane od kwietnia do lipca 2014 r. przez Wacława Szczepanika – zawodowego historyka, na co dzień pracownika Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Materiały do opracowania pochodziły m.in. ze zbiorów Archiwum Wojennego w Wiedniu i w wielu przypadkach są to unikaty – np. mapy, rozkazy dzienne.

Mając to wszystko na uwadze powstał pomysł, aby upamiętnić tamte wydarzenia, a równocześnie oddać hołd zarówno żołnierzom, którzy walczyli i ginęli na tym terenie, jak i naszym przodkom, których losy różnie układały się podczas I Wojny Światowej.
– Z racji naszych zainteresowań – a więc rekonstrukcji historycznej, a także obserwacji jaki kontakt z „żywą historią” ma wpływ na zainteresowanie przeszłością przygotowaliśmy projekt „Pamiętamy! – Sterkowiec 1914” mający na celu przybliżenie szerszemu gronu mieszkańców wydarzeń sprzed 100 lat – mówi Marek Duda – jeden z organizatorów wydarzenia.

Na bazie opracowania naukowego został przygotowany plan 3 dniowej imprezy batalistyczno- edukacyjnej obejmującej trzy moduły:
– turniej planszowych gier strategicznych „Rosyjski walec parowy” zrealizowany przez członków
stowarzyszenia GRH 13. Pułk Piechoty „Krakowskie Dzieci”. Turniej w formie całodziennej, połączony z warsztatami pozwalającymi n zapoznanie się z grami planszowymi opartymi na historii I Wojny Światowej,
– impreza rekonstrukcyjna – widowisko batalistyczne w plenerze. Widowisko będzie obejmowało m.in. potyczkę wojsk rosyjskich i austro-węgierskich. Rekonstrukcje będą prowadzić pasjonaci historii w strojach i z uzbrojeniem z epoki – pojawi się ich około 30.
Rekonstrukcję walk poprzedzi Msza św. na cmentarzu wojennym nr 279 w Sterkowcu z udziałem pocztów sztandarowych, mieszkańców, i przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych.
– prelekcja naukowa nt historii walk oraz losów mieszkańców Sterkowca w okresie I Wojny światowej połączona z wystawa pamiątek z okresu I wojny Światowej.

Całość odbędzie się w dniach od 21 do 23 listopada – a więc w 100-rocznicę działań wojennych na tym terenie.
Szczegóły wydarzenia będą dostępne na plakatach, stronie internetowej www.1914.sterkowiec.pl oraz na facebooku (https://www.facebook.com/events/364982470326778/364982473660111/?notif_t=like )

Projekt otrzymał wsparcie w konkursie grantowym: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Małopolska Lokalnie, którego operatorem w powiecie brzeskim jest Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z Myślenic. W samą zaś realizację projektu od strony organizacyjnej i finansowej zaangażowały się m.in. Szkoła Podstawowa w Sterkowcu, organizacje i grupy nieformalne oraz przedsiębiorcy z terenu Sterkowca.

==

Grafika – zdjęcie cmentarza remasterowane Łukasz Piwowarski
Krzysztof Bogusz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast