Don't Miss
Home » Sport » Strzelają z pasją

Strzelają z pasją

Zimowa sceneria powitała około 80 młodych pasjonatów strzelectwa sportowego, którzy mimo „dużego” mrozu postanowili spędzić ostatni dzień ferii zimowych w plenerze, biorąc udział w rywalizacji o tytuł najlepszego strzelca w gminie Borzęcin. Zawody od osiemnastu już lat odbywają się na prowizorycznej strzelnicy stworzonej na jeden dzień obok budynku świetlicy GOK w Warysiu, jednej z najmniejszych miejscowości gminy. Patronat nad tegoroczną imprezą – jak każe już kilkunastoletnia tradycja – objął Czesław Małek, przewodniczący Rady Gminy Borzęcin, orędownik tego rodzaju zmagań i wieloletni działacz miejscowego koła strzeleckiego. Organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz koło strzeleckie LOK z Bielczy.

Waryś. Zawody strzeleckie na zakończenie ferii zimowych w gminie Borzęcin.

Waryś. Zawody strzeleckie na zakończenie ferii zimowych w gminie Borzęcin.

Opublikowany przez Informator Brzeski na 27 lutego 2018

Zawody strzeleckie były jedną z wielu atrakcji w ramach programu „FERIE 2018 w Borzęcinie”. Organizatorzy zadbali, by wszyscy chętni zostali dowiezieni  na miejsce rywalizacji. Przygotowano również dla nich poczęstunek w postaci pieczonej kiełbaski, herbaty i słodkości. – Od wielu lat zawody te cieszą się w gminie Borzęcin sporym zainteresowaniem i dużą frekwencją. Tradycyjnie organizujemy je z GOK na zakończenie zimowych ferii – mówi Czesław Małek.

Choć strzelectwo jest dyscypliną bardzo popularną w gminie Borzęcin, ale warto przybliżyć w kilku zadaniach regulamin zawodów. Sędziowie z koła strzeleckiego przygotowali 6 stanowisk wyposażonych w broń sportową długą i pomagali w jej obsłudze. Uczestnicy oddawali trzy strzały próbne, które pozwalają „poczuć” broń. Po serii próbnej każdy wykonał pięć strzałów ocenianych przez skład sędziowski. To one decydują o wyniku końcowym i ewentualnym miejscu zajętym w zawodach.  – Aby wyrównać szanse, młodzi strzelcy podzieleni byli na grupy wiekowe – mówi jeden z sędziów zawodów Zygmunt Szawernoga, prezes LOK w Bielczy.

I tak, w grupie najmłodszej dziewcząt liczącej 11 uczestniczek, wygrała Weronika Mieszkowska z Bielczy (33pkt.). Tuż za nią uplasowała się Rozalia Kwaśniak z Krakowa (31pkt.), a miejsce trzecie przypadło mieszkance Borzęcina Dolnego, Karolinie Kózka.

Wśród chłopców z grupy wiekowej do lat 12 mistrzostwo „ustrzelił” Eryk Burzawa z Jagniówki (33pkt.),  miejsce drugie wywalczył Michał Mazur z Tarnowa (28pkt.), a na ostatnim stopniu podium znalazł się Krystian Mieszkowski (28pkt). O zajętym miejscu w tym wypadku decydował wyższy nominał oddanych strzałów.

Wśród dziewcząt 12-15 lat zwycięstwo wywalczyła Amelia Kwaśniak z Bielczy (39pkt.), druga była Magdalena Wilkosz z Borzęcina Dolnego (35pkt.), a kolejny wynik osiągnęła Kornelia Postawa również z Bielczy (25pkt).

W rywalizacji wzięli udział również chłopcy z tejże grupy wiekowej. Zwycięski puchar zgarnął Filip Rechul (42pkt.) z Borzęcina. Tuż za nim znalazł się mieszkaniec Bielczy Bartłomiej Imiołek (41pkt.), a miejsce trzecie zajął Jakub Biernat z Borzęcina (39pkt.)

Ostatnią grupą była młodzież uczęszczająca do szkół ponadgimnazjalnych. Tu rywalizacja była szczególnie zacięta. Do walki o główne trofeum stanęli chłopcy i dziewczyny – na równych zasadach –bez podziałów i ulg. Najlepszy wynik osiągnął Piotr Kieroński z Biadolin Radłowskich (42pkt.), na drugą lokatę zapracował Mateusz Kogut z Bielczy(41pkt.)a ostatnie premiowane nagrodą miejsce z wynikiem 37pkt. zdobyła Kornelia Kwaśniak również z Bielczy.

Wszyscy osiągający najlepsze wyniki otrzymali pamiątkowe puchary, ufundowane przez Czesława Małka, przewodniczącego Rady Gminy Borzęcin, a zajmujący miejsca od  1 do 3 – nagrody rzeczowe w postaci sprzętu rekreacyjno-sportowego, których fundatorem był GOK Borzęcin.

Pamiątkowe albumy zostały również wręczone sędziom: Zygmuntowi Szawernoga, Marianowi Zelek oraz Robertowi Widło, jako podziękowanie za wieloletni wkład pracy w organizację zawodów strzeleckich w gminie Borzęcin.

Nagrody wręczyli patron imprezy Czesław Małek, sędzia główny zawodów – Zygmunt Szawernoga oraz wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, który osobiście przybył pogratulować najlepszym i wszystkim, którzy w ten bardzo mroźny dzień wybrali się do Warysia, aby spróbować własnych sił w strzelectwie.

– Bardzo wysoko oceniam poziom organizacyjny i sportowy tego Turnieju. Cieszę się z obecności tak wielu młodych pasjonatów strzelectwa z terenu gminy Borzęcin. To dla dzieci i młodzieży, wypoczywających w trakcie ferii zimowych okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu, a zarazem  doskonalenia strzeleckich umiejętności – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. – Turniej ten był ostatnim akcentem programu „Ferie 2018” przygotowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie. Jak co roku, był on bardzo bogaty i urozmaicony, dzięki czemu nie tylko dostarczył dzieciom i młodzieży korzystającym z oferty wielu pozytywnych emocji i wrażeń, ale też pozwolił mile i aktywnie spędzić czas, a przede wszystkim odpocząć i nabrać sił przed kolejną odsłoną szkolnych zmagań – podsumowuje wójt Kwaśniak.

(wk,h)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast