Nie przegap
Strona główna » Region » Studenci i pracownicy PWSZ dla Małgosi i innych potrzebujących

Studenci i pracownicy PWSZ dla Małgosi i innych potrzebujących

Jedynym ratunkiem dla małej Małgosi jest przeszczep szpiku. Studenci i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej nie raz pokazali, że mają wielkie serca. Tym razem zachęcają do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. Okazja nadarzy się już we wtorek, 30 maja.

Małgosia Kołodziej to sześcioletnia, mądra i żywiołowa dziewczynka, która uwielbia rysować, tańczyć i bawić się z rówieśnikami oraz młodszym bratem Jasiem. Niestety w 2014 roku Małgosia zachorowała na ciężką i rzadką chorobę – anemię aplastyczną (aplazja szpiku).

Długotrwałe i ciężkie leczenie pozwoliło na częściową remisję choroby. Jednak na początku bieżącego roku aplazja ponownie zaatakowała szpik Małgosi. Obecnie jedynym sposobem i szansą na powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Dlatego rodzice Małgosi apelują o to, aby rejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego. Każda nowo zarejestrowana osoba w bazie potencjalnych dawców szpiku zwiększa szansę Małgosi i innych osób chorych na powrót do pełni zdrowia – mówią rodzice dziewczynki.

Największą w Polsce bazą, w której zarejestrowało się już ponad 1 055 000 potencjalnych Dawców, jest Fundacja DKMS. Aby się tam zarejestrować, wystarczy wejść na stronę internetową www.dkms.pl i wypełnić formularz.

Można również przyjść na organizowany w okolicy Dzień Dawcy Szpiku. Rejestrować się mogą wszystkie ogólnie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat.

Rejestracja polega na przejściu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestracyjnego oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Całość zajmuje ok. 10 minut, a można uratować komuś życie.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz, po ok. 4 miesiącach, kartę Dawcy. O poszczególnych etapach procesu Dawca jest informowany za pośrednictwem SMS i e-maila.

Najbliższy Dzień Dawcy Szpiku: 30 maja 2017 r., Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, ul. Mickiewicza 8, godzina: 09 – 16. Serdecznie zapraszamy.

Pomożesz? Bo możesz – masz to w genach!

PWSZ

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast