Don't Miss
Home » Region » Sukces KaOSG w walce z nielegalnym obrotem wyrobami akcyzowymi

Sukces KaOSG w walce z nielegalnym obrotem wyrobami akcyzowymi

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się wprowadzaniem na rynek nielegalnych wyrobów akcyzowych. W ramach śledztwa, nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, zatrzymano 11 osób oraz zabezpieczono nielegalny towar o szacunkowej wartości ponad 662 tys. złotych.

Zatrzymanych zostało 10 podejrzanych Polaków oraz obywatel Ukrainy. Mężczyznom w wieku od 27 do 57 lat zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się produkcją, przemytem oraz obrotem papierosami i alkoholem wysokoprocentowym bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

VIDEONielegalne towary akcyzowe były samodzielnie produkowane przez podejrzanych lub sprowadzane zza wschodniej granicy.

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Krakowa-Balic, Zakopanego, Tarnowa oraz Nowego Sącza dokonali wspólnie 11 zatrzymań na terenie Krakowa oraz miejscowości pobliskich. W ramach przeszukań obiektów i środków transportu, wykorzystywanych przez członków grupy, ujawniono m.in.: 7 146 paczek papierosów, 543 kg krajanki tytoniowej, 229 kg suszu tytoniowego, 25 litrów spirytusu oraz maszynę do cięcia tytoniu. Szacunkowa wartość zatrzymanych towarów wynosi ponad 662 tys. zł.

W trakcie działań zabezpieczonych zostało również 49 telefonów komórkowych, 16 kart sim, pamięci przenośne, komputer, tablet, laptopy, a także gotówkę w kwocie ponad 157 tys. zł, ok. 350 euro i 200 dolarów USD.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie zastosował wobec 8 zatrzymanych dozory policji, zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w kwocie od 5 do 40 tys. zł. Wobec pozostałych zatrzymanych Prokurator wystąpił o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztowań na 3 miesiące.

Grupa działała głównie na terenie województwa małopolskiego, ale także w innych miejscowościach  kraju. Jej liderami byli 3 mieszkańcy Małopolski, w wieku 30-50 lat. Szacuje się, że członkowie grupy od lutego 2016 r. mogli wprowadzić na polski rynek nielegalne wyroby akcyzowe o wartości ok. 6 milionów złotych.

Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast