Nie przegap
Strona główna » Region » “Superprogram” już służy studentom PWSZ w Tarnowie

“Superprogram” już służy studentom PWSZ w Tarnowie

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie korzystają już z nowatorskiego programu Cambridge Engineering Selector Edu Pack. Tarnowska uczelnia jest jedyną wyższą szkołą zawodową w Polsce, w której studenci mają do niego dostęp.  Cambridge Engineering Selector to program służący do nauki projektowania materiałów inżynierskich. Zajęcia z jego wykorzystaniem odbywają się w ramach specjalnie stworzonego laboratorium komputerowego projektowania materiałów.

Korzystając z programu można uzyskać komplet informacji o właściwościach mechanicznych, optycznych, cieplnych, czy elektrycznych dla każdego materiału. Dodatkowo podawane są informacje o odpornościach na szkodliwe czynniki środowiskowe, typowe zastosowaniach, o przydatności metod obróbki i przetwarzania.

Co ważne, jest on nie tylko niezwykle przydatny, ale i przyjazny w obsłudze. Studenci będą mieć z niego wielki pożytek – cieszy się dr inż. Wiesław Juda z Instytutu Politechnicznego, który zajmuje się na co dzień inżynierią materiałową.

Jak przekonują naukowcy z PWSZ, dzięki programowi dostępne dla studentów są też dane specyficzne dla danej rodziny materiałów. To jednak nie wszystko. Do porównania materiałów pod względem ich wpływu na środowisko naturalne, dostępne są informacje o zużyciu wody i energii oraz emisji CO2 podczas wytwarzania i obróbki materiału typowymi dla niego metodami.

Dla projektowania inżynierskiego ważne są informacje służące ocenie ekologicznej cyklu życia produktu. Z bazy danych CES EDU Pack można uzyskać informacje o recyklingu i możliwościach ponownego użycia materiału, typowym procencie materiału pochodzącego z recyklingu itd.

Narzędzia zawarte w pakiecie CES Edu Pack ułatwiają racjonalny dobór materiału (łatwe uwzględnianie wielu czynników doboru, wraz z gradacją ich ważności) oraz projektowanie nowych materiałów (pomoc w doborze kryteriów projektowych i kontroli ich realizacji).

O zakup programu naukowcy z PWSZ starali się od kilku lat.  Cambridge Engineering Selector nie jest bowiem tani. Ostatecznie do Tarnowa trafiła wersja warta ok. 50 tys. zł. Korzystać z niej będą m.in. studenci nowej specjalności, którą w tym roku uruchamia tarnowska uczelnia – inżynierii materiałów budowlanych z elementami wzornictwa przemysłowego.

Pierwsza tura naboru na studia w PWSZ trwać będzie do 21 lipca, druga (w zależności od wolnych miejsc) planowana jest od 1 do 15 września.

PWSZ

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast