Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Święto Flagi RP

Święto Flagi RP

Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto państwowe obchodzone 2 maja skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na Fladze RP. Jest to święto stosunkowo młode, bo obchodzone w Polsce dopiero od 2004 r., na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku. Dzień Flagi Rzeczypospolitej ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie.

Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Data ta nawiązuje również do czasów PRL-u, kiedy to w dniu 2 maja nakazywano ściągać z budynków publicznych flagi narodowe wywieszone dla uczczenia 1 Maja po to, aby nie wisiały w dniu 3 Maja, to znaczy w dniu upamiętniającym ustanowienie Konstytucji 3 Maja, które to wydarzenie władze komunistyczne chciały wymazać z pamięci społecznej.

Święto zostało bardzo pozytywnie przyjęte i mimo tego, że  obchodzone jest dopiero czternasty raz, to już stało się trwałym elementem polskiej tradycji świętowania. Obchodzone jest bardzo spontaniczne nie tylko w stolicy, gdzie ma miejsce, między innymi, uroczyste podniesienie flagi na wieży Zamku Królewskiego, ale w całej Polsce, małych miasteczkach i na wsiach ludzie wywieszają flagi narodowe na własnych domach, strażacy na masztach przed swoimi remizami – słowem, każdy pokazuje swoje przywiązanie do barw narodowych jak tylko potrafi. Nikogo nie trzeba przymuszać, ludzie spontanicznie włączają się w okazywanie swojego przywiązania do polskiej wspólnoty narodowej symbolizowanej przez biało czerwoną flagę. W początkowym okresie po wprowadzeniu Święta Flagi, był nawet poważny problem z zakupem flagi, bo producenci zwyczajnie nie byli przygotowani na takie zainteresowanie i nie nadążali z realizacją zamówień.
W powiecie brzeskim również praktycznie w każdej gminie Święto Flagi obchodzone było bardzo widocznie. W Brzesku do obchodów Święta włączyli się, między innymi, działacze Stowarzyszenia Rota, którzy dzięki wydatniej pomocy powiatu brzeskiego, który współfinansował projekt, rozdawali mieszkańcom Brzeska, Czchowa, Bielczy, Mokrzysk, Szczurowej flagi. W sumie było tych flag prawie tysiąc. Flagi rozdawali działacze Stowarzyszenia Rota, dziennikarze, samorządowcy, w tym v-ce Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Latocha.  Akcja bardzo się mieszkańcom spodobała, tym bardziej, że otrzymywali flagi naprawdę bardzo okazałe i solidne, które poszanowane, będą mogły służyć co najmniej przez kilka lat nie tylko w dniu  Święta Flagi, ale również w dniu 11 listopada, kiedy świętujemy odzyskanie niepodległości, w dniu 15 sierpnia w rocznicę Cudu nad Wisłą  i równocześnie Święta Wojska Polskiego, czy nawet w ważne rocznice rodzinne. Przepisy pozwalają na wywieszanie barw narodowych (z zachowaniem odpowiedniego poszanowania) nawet zwyczajnie na co dzień.

Niektórzy z wręcz z niedowierzaniem brali te flagi. Byli i tacy, którzy pytali czy nie trzeba za nie zapłacić, bo im się wydawało że takiej solidnej flagi to chyba za darmo nie dają. Tym większa była radość, kiedy się dowiadywali, że flaga jest jak najbardziej za darmo, i trzeba ją tylko wywiesić na własnym domu.

Fot. Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast