Nie przegap
Strona główna » Kultura » Święto Łopołki w Łoniowej

Święto Łopołki w Łoniowej

W ostatni weekend czerwca 2017 r. odbyła się VIII edycja święta wsi Łoniowej, czyli Łopołki. Nazwa uroczystości wywodzi się od tradycyjnej sztuki wyplatania naczyń z łyka dębowego. Jednym z głównych celów organizowanego co roku wydarzenia jest zachowanie w pamięci mieszkańców lokalnych tradycji, które składają się na nasze kulturowe dziedzictwo.

Obchody rozpoczęły się w sobotę od warsztatów łopołkarskich, które poprowadził pan Józef Gawlik – jeden z ostatnich mistrzów tego rzemiosła. To pod jego czujnym okiem młodzi adepci mogli zmierzyć się z trudną sztuką obróbki łyka dębowego i wyplatania koszy. Wieczorem mieszkańcy wzięli udział we wspólnej zabawie tanecznej, na której gościnnie wystąpił zespół „Tero My” z Iwkowej.

W niedzielę tradycyjnie odbył się Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego zwiedzający mieli możliwość zobaczenia różnorodnych wyrobów artystycznych i rzemieślniczych, wykonanych i zaprezentowanych przez twórców ludowych z całego regionu. Oprawę artystyczną zapewniły występy dorosłych i dziecięcych grup folklorystycznych. Gospodarzy reprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”, a także dziecięcy zespół „Mali Łoniowiacy”. Gościnnie wystąpiła grupa wokalna „Podegrodzcy Chłopcy”. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowały się również dzieci z Łoniowej wraz z rodzicami. Wśród zaproszonych gości był także Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.

Galeria zdjęć <<<

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast