Nie przegap
Strona główna » Kultura » Święto Łopołki w Łoniowej

Święto Łopołki w Łoniowej

W ostatni weekend czerwca 2017 r. odbyła się VIII edycja święta wsi Łoniowej, czyli Łopołki. Nazwa uroczystości wywodzi się od tradycyjnej sztuki wyplatania naczyń z łyka dębowego. Jednym z głównych celów organizowanego co roku wydarzenia jest zachowanie w pamięci mieszkańców lokalnych tradycji, które składają się na nasze kulturowe dziedzictwo.

Obchody rozpoczęły się w sobotę od warsztatów łopołkarskich, które poprowadził pan Józef Gawlik – jeden z ostatnich mistrzów tego rzemiosła. To pod jego czujnym okiem młodzi adepci mogli zmierzyć się z trudną sztuką obróbki łyka dębowego i wyplatania koszy. Wieczorem mieszkańcy wzięli udział we wspólnej zabawie tanecznej, na której gościnnie wystąpił zespół „Tero My” z Iwkowej.

W niedzielę tradycyjnie odbył się Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego zwiedzający mieli możliwość zobaczenia różnorodnych wyrobów artystycznych i rzemieślniczych, wykonanych i zaprezentowanych przez twórców ludowych z całego regionu. Oprawę artystyczną zapewniły występy dorosłych i dziecięcych grup folklorystycznych. Gospodarzy reprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”, a także dziecięcy zespół „Mali Łoniowiacy”. Gościnnie wystąpiła grupa wokalna „Podegrodzcy Chłopcy”. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowały się również dzieci z Łoniowej wraz z rodzicami. Wśród zaproszonych gości był także Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.

Galeria zdjęć <<<

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast