Don't Miss
Home » Kultura » Święto Łopołki – zapowiedź

Święto Łopołki – zapowiedź

plakat łopołkaStowarzyszenie Folklorystyczne ”Łoniowiacy” oraz Wójt Gminy Dębno zapraszają na siódme już Święto Łopołki, które obchodzone będzie 25 i 26 czerwca. Tegoroczna edycja imprezy zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, oprócz tradycyjnych warsztatów łopołkarskich i występów folklorystycznych odbędzie się zabawa taneczna. Swoje zdolności taneczne pokażą dzieci z przedszkola, a w niedzielny wieczór odbędzie się koncert zespołu „Jambo Africa”. Patronat nad imprezą sprawować będą marszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys, starosta Andrzej Potępa i wójt Wiesław Kozłowski.

– Coraz częściej wracamy do tradycji i dawnych obyczajów. Łopołka jest  częścią naszego dziedzictwa kulturowego i bardzo się cieszę, że pamięć o niej nie zaginęła  – mówi Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski. – Na imprezę przyjeżdżają do nas goście z całej Małopolski, biorą udział w warsztatach łopołkarskich, cenią nasz folklor, a to jest znakomita promocja gminy.

Organizowane od kilku lat Święto Łopołki  ma na celu przypomnienie tradycji wyplatania kosza zwanego łopołką. Łopołka to duży kosz wykorzystywany dawniej w rolnictwie, służący do przenoszenia warzyw czy paszy dla zwierząt. Wyjątkowość łopołki z Łoniowej nie polega na unikatowości kosza, ale materiału, z którego powstaje. Znane są łopołki z innych regionów Polski, które powstają z łyka leszczynowego, te z Łoniowej wykonywane są z łyka dębowego.

W pierwszy dzień imprezy odbędą się warsztaty łopołkarskie, a o godzinie 21.00 dla dorosłych mieszkańców gminy rozpocznie się zabawa taneczna – przygrywać będzie zespół „Forton”.

Niedziela będzie dniem kiermaszu sztuki ludowej, w czasie którego swoje prace prezentować będą lokalni twórcy. W programie są też występy dzieci z przedszkola w Łoniowej, zespołów –  „Mali Łoniowiacy”, i „Małe Rożnowioki” (wystąpią w tańcach Lachów sądeckich). Zaprezentuje się Zespół Śpiewaczy „Niedźwiedzoki”, dzieci ze szkoły w Łoniowej oraz laureatki programu „Aplauz, aplauz!” – Anna i Kinga Gurgul. Po południu z suitą Beskidu śląskiego wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Jambo Africa”.

– Zapewniam, że wszyscy,  którzy wezmą udział w wydarzeniu, wyjadą od nas zadowoleni – zaprasza do udziału w imprezie wójt Wiesław Kozłowski.

ug

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast