Don't Miss
Home » Kultura » Święto muzyki w Porąbce Uszewskiej

Święto muzyki w Porąbce Uszewskiej

21 kwietnia w Porąbce Uszewskiej miało miejsce niezwykłe muzyczne wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Starosty Brzeskiego. Miejscowość odwiedził zespół Alegoria, wykonujący muzykę poetycką. Jego lider, Andrzej Chodacki, jest rodowitym porąbczaninem i swoim występem chciał oddać hołd rodzinnej miejscowości, jej mieszkańcom, przyjaciołom oraz rodzinie. Równolegle odbyła się również promocja książek Chodackiego, w tym pozycji dotyczącej okupacji gminy Dębno w czasie II wojny światowej – „Gdy przyjdzie do nas wojna”.

Porąbka Uszewska słynie z zamiłowania do muzycznych wydarzeń. Swoją filię ma tam szkoła muzyczna w Domosławicach, regularnie organizująca koncerty kolęd czy muzyki filmowej. Ostatnio natomiast niezależni aktywiści – Grupa Lokalnych Miłośników Literatury i Poezji Śpiewanej – postanowiła zaprosić zespół Alegoria, którego członkowie pochodzą z Parczewa w województwie lubelskim. Jak się okazało, nie trzeba było ich długo namawiać, ponieważ lider grupy, autor tekstów, kompozytor i multiinstrumentalista, Andrzej Chodacki, wychowywał się właśnie w Porąbce Uszewskiej, a jego rodzina nadal tam mieszka.

– Mimo, że mieszkam w Parczewie, uważam siebie za górala. Czasem, jak w pracy mówię gwarą, to koledzy mnie nie rozumieją. – żartował wyraźnie wzruszony muzyk, urodzony w Brzesku.

Dodał również, że koncert w jego rodzinnej miejscowości jest dla niego szczególnym wydarzeniem, dlatego też specjalnie dla porąbeckiej publiczności część utworów zostanie wykonana premierowo. Po koncercie goście mieli możliwość porozmawiania z artystą oraz zakupienia jego książek, a także płyt zespołu.

Obok Chodackiego w skład Alegorii wchodzą instrumentaliści: Lechosław Tarkowski, Paweł Tarkowski i Dariusz Bednarz oraz wokalistka, Maria Zieńczuk. Zespół tworzy i wykonuje muzykę poetycką. W 2017 roku ukazała się ich debiutancka płyta pod tytułem „Droga”. Autorem większości tekstów jest Chodacki, jednak zespołowi zdarza się interpretować również wiersze innych poetów. Podczas koncertu w Porąbce Uszewskiej muzycy wykonali kilka utworów napisanych do poezji Krystyny Krahelskiej.

Andrzej Chodacki z zawodu jest lekarzem, jednak jego pasją są muzyka i literatura. Jest autorem lub współautorem ponad trzydziestu książek oraz zbiorów poezji. Otrzymał ponadto nagrodę poetycką Polish American Poets Academy. W ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Lena ukazała się jego książka „Gdy przyjdzie do nas wojna”, której współautorami są Piotr Marecik i Szymon Smaga-Kumorek. Jesienią w Dębnie odbyła się promocja tej pozycji z udziałem Andrzeja Chodackiego. To właśnie wtedy po raz pierwszy padł pomysł zaproszenia go do Porąbki wraz z całym zespołem Alegoria. Dziś Grupa Lokalnych Miłośników Literatury i Poezji Śpiewanej może świętować sukces wydarzenia.

Red. Monika Szafrańska
Fot. Anna Nieć

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast