Nie przegap
Strona główna » Kultura » Święto Plonów w Gminie Gnojnik – zdjęcia

Święto Plonów w Gminie Gnojnik – zdjęcia

15 sierpnia w Gminie Gnojnik obchodzono największe w roku święto gospodarskie rolników stanowiące ukoronowanie ich całorocznego trudu. Uroczystości w tym roku odbyły się w Lewniowej i rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą o godz. 15.00 w kościele parafialnym.

Po nabożeństwie korowód wieńców dożynkowych, gospodarzy i zaproszonych gości z orkiestrą dętą i Starostami Dożynek przeszedł na plac dożynkowy, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna dożynek. Wzięli w niej udział zaproszeni goście na czele z posłami Solidarnej Polski Józefem Rojkiem i Janem Ziobro oraz posłem Platformy Obywatelskiej Robertem Wardzałą, Starostą Powiatu Brzeskiego Andrzejem Potępą i radną Powiatu Brzeskiego Ewą Cierniak – Lambert. Obecni byli również przedstawiciele organizacji rolniczych, sołtysi miejscowości z gminy Gnojnik oraz władze gminy na czele z Wójtem Sławomirem Paterkiem, który jako gospodarz powitał wszystkich zgromadzonych gości i mieszkańców gminy przybyłych na uroczystości.

Część artystyczną rozpoczęła orkiestra dęta pod batutą Wiesława Porwisza. Po koncercie nastąpiło tradycyjne przekazanie chleba przez gospodarzy dożynek wójtowi oraz prezentacja poszczególnych grup wieńcowych z terenu gminy. Zgodnie z tradycją, każdy wieniec został ośpiewany przez grupy wieńcowe. Misternie uwite z kłosów zbóż wieńce oceniała specjalnie w tym celu powołana komisja konkursowa składająca się ze specjalistów. Na scenie zaprezentowały się Zespół Regionalny „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej oraz Klub Seniora „Wrzos”.

Podczas święta można było degustować kulinarne specjały wykonane przez gminne Koła Gospodyń Wiejskich. Organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje m.in. konkursy z nagrodami, wesołe miasteczko i prezentację twórczości ludowej. Całość imprezy jak zwykle zakończyła zabawa plenerowa.

Posłuchaj relacji audio:IB

Foto. Maciej Mazur IB

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast