Nie przegap
Strona główna » Kultura » Święto Plonów w Gminie Gnojnik – zdjęcia

Święto Plonów w Gminie Gnojnik – zdjęcia

15 sierpnia w Gminie Gnojnik obchodzono największe w roku święto gospodarskie rolników stanowiące ukoronowanie ich całorocznego trudu. Uroczystości w tym roku odbyły się w Lewniowej i rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą o godz. 15.00 w kościele parafialnym.

Po nabożeństwie korowód wieńców dożynkowych, gospodarzy i zaproszonych gości z orkiestrą dętą i Starostami Dożynek przeszedł na plac dożynkowy, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna dożynek. Wzięli w niej udział zaproszeni goście na czele z posłami Solidarnej Polski Józefem Rojkiem i Janem Ziobro oraz posłem Platformy Obywatelskiej Robertem Wardzałą, Starostą Powiatu Brzeskiego Andrzejem Potępą i radną Powiatu Brzeskiego Ewą Cierniak – Lambert. Obecni byli również przedstawiciele organizacji rolniczych, sołtysi miejscowości z gminy Gnojnik oraz władze gminy na czele z Wójtem Sławomirem Paterkiem, który jako gospodarz powitał wszystkich zgromadzonych gości i mieszkańców gminy przybyłych na uroczystości.

Część artystyczną rozpoczęła orkiestra dęta pod batutą Wiesława Porwisza. Po koncercie nastąpiło tradycyjne przekazanie chleba przez gospodarzy dożynek wójtowi oraz prezentacja poszczególnych grup wieńcowych z terenu gminy. Zgodnie z tradycją, każdy wieniec został ośpiewany przez grupy wieńcowe. Misternie uwite z kłosów zbóż wieńce oceniała specjalnie w tym celu powołana komisja konkursowa składająca się ze specjalistów. Na scenie zaprezentowały się Zespół Regionalny „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej oraz Klub Seniora „Wrzos”.

Podczas święta można było degustować kulinarne specjały wykonane przez gminne Koła Gospodyń Wiejskich. Organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje m.in. konkursy z nagrodami, wesołe miasteczko i prezentację twórczości ludowej. Całość imprezy jak zwykle zakończyła zabawa plenerowa.

Posłuchaj relacji audio:IB

Foto. Maciej Mazur IB

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast