Nie przegap
Strona główna » Felietony » Świnka i różyczka w dorosłym wieku a problemy z męską płodnością

Świnka i różyczka w dorosłym wieku a problemy z męską płodnością

informatorbrzeski.pl(1)Różyczka i świnka to wirusowe choroby zakaźne. Na świnkę chorują najczęściej dzieci w okresie przedszkolnym i szkolnym – w wieku od 5 do 10 lat. Różyczka pojawia się zwykle w wieku 15-19 lat. Nawet szczepienie przeciw chorobom zakaźnym nie stanowi stuprocentowej ochrony. Męskiej płodności zagrażają powikłania świnki i różyczki, które objawiają się zapaleniem jąder.

Wpływ świnki na płodność mężczyzn

Świnka (medyczna nazwa choroby to nagminne zapalenia ślinianek lub zapalenie przyusznic) w dorosłym wieku może uszkodzić jądra – doprowadzić do świnkowego zapalenia jąder (stan zapalny pojawia się zwykle po 3-6 dniach od obrzęku ślinianek). Taka diagnoza nie stanowi od razu wyroku, ale jest poważnym ostrzeżeniem. Aż u 50% mężczyzn dochodzi do zaprzestania produkcji plemników w jednym jądrze. Konsekwencją świnki może być oligospermia – liczba plemników w nasieniu mniejsza niż 20 mln/ml lub azoospermia – całkowity brak plemników. Jest to spowodowane zwyrodnieniem i zanikiem nabłonka rozrodczego kanalików nasiennych, zawierającego komórki plemnikotwórcze. Objawy łagodnego świnkowego zapalenia jąder ustępują zwykle po okresie 6-12 miesięcy. Znacznie gorszą sytuację mają mężczyźni, w u których dochodzi do zapalenia obu jąder – uszkodzenia mogą być nieodwracalne, a mężczyzna trwale bezpłodny. Wówczas jedynym rozwiązaniem, które umożliwia parom spełnienie marzeń o rodzicielstwie jest poddanie się procedurze in vitro.

Różyczka a płodność mężczyzn

To, czy różyczka zagraża płodności mężczyzn, zależy od jej przebiegu. Jeśli przebiega łagodnie, nie ma wpływu na ilość i jakość plemników. Pojawiający się wówczas ból jąder nie jest zwiastunem zagrożenia płodności. Inaczej jest w cięższych przypadkach choroby. Departament Zapobiegania oraz Zwalczania Zakażeń i Chorób Zakźnych u Ludzi ostrzega, że jednym z powikłań różyczki jest zapalenie jąder, które może doprowadzić do niepłodności. Pomimo tego, różyczka jest mniej niebezpieczna dla zdrowia mężczyzn niż świnka.

Więcej na invimed.pl.

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast