Don't Miss
Home » Wiadomości » Szansa dla Iwkowej

Szansa dla Iwkowej

Bogusław KamińskiPowstała koncepcja nowego przebiegu drogi nr 75 łączącej Brzesko z Nowym Sączem. Przewiduje ona cztery warianty. W każdym z nich dzisiejsza trasa prowadząca na południe naszego regionu będzie drogą ekspresową. Ma połączyć autostradę nr 4 z autostradą na Słowacji prowadzącą na południe Europy przez Węgry, Słowenię i Chorwację.

Z projektu cieszy się wójt Iwkowej Bogusław Kamiński. Jego zdaniem ten projekt otwiera okno na świat zarządzanej przez niego gminie. Do tej pory gmina Iwkowa znajdowała się nieco na uboczu, a poprowadzenie nowej trasy ekspresowej przez te tereny powinno zmienić sytuację diametralnie. Dzięki temu Iwkowa będzie miała połączenie zarówno z północną jak i południową częścią regionu. Będzie to na pewno duży skok w dziedzinie promocji gminy. Przy tej okazji łatwiej będzie prezentować walory tych pięknie położonych terenów. Na pewno łatwiej będzie również pozyskiwać nowe inwestycje, które oprócz rozwoju gospodarczego przyniosą przede wszystkim wiele nowych miejsc pracy.

Wśród czterech opracowanych wariantów jest tak zwany wariant sugerowany, który przewiduje przebieg trasy wschodnią częścią gminy Iwkowa. Urząd Marszałkowski opracował już mapy, które zostaną zaprezentowane na najbliższej sesji RG, a następnie przedstawione będą mieszkańcom na zebraniach wiejskich. Wójt Kamiński chce, aby wiedza  na ten temat była jak najszersza, by móc wchodzić w temat bardzo świadomie. Teraz najistotniejszą rzeczą jest zaplanowanie przedsięwzięcie i ujęcie go w planie przestrzennym zagospodarowania województwa. Ważnym pytaniem jest jaki będzie czas realizacji projektu? Mówi się o roku 2020, ale uwzględniając polskie warunki realizacji takich inwestycji, termin oddania nowej drogi może się wydłużyć. O ile? Na to pytanie może dać odpowiedź analizy budowy autostrad w naszym kraju. Jedno wszak jest pewne. Skoro powstała koncepcja, to zrealizowana zostanie na pewno i kiedyś pomkniemy do Nowego Sącza nową drogą, podziwiając krajobrazowe zalety Iwkowej, a i amatorzy wypoczynku w Chorwacji też będą mieli łatwiejszą podróż.


IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast