Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Szczepanów: Porządkowanie cmentarza wojskowego

Szczepanów: Porządkowanie cmentarza wojskowego

P1460161Cmentarz Wojskowy nr 273 w Szczepanowie z okresu I Wojny Światowej, który stanowi osobną kwaterę przy cmentarzu parafialnym, od lat popadał w coraz większe zniszczenie. Trwające od kilku lat wysiłki władz Szczepanowa aby zainteresować sprawą właściwe urzędy i przeznaczenie na renowację cmentarza niezbędnych środków, nie dają praktycznie żadnych pozytywnych rezultatów. W związku z tym, mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i nie oglądając się na urzędników, wykonać choćby najpotrzebniejsze prace. Wykoszone zostały chwasty, wywiezione mnóstwo śmieci. Na tak przygotowanym wcześniej terenie, w ostatnią sobotę zebrała się 20-to osobowa ekipa wolontariuszy z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz sportowców LKS „Iskra” Szczepanów, którzy za osobistym przykładem swoich prezesów oraz pani sołtys Anny Lubowieckiej i radnego powiatowego Tomasza Latochy, zabrali się do porządkowania zniszczonych całkowicie ziemnych grobów żołnierskich.

Rozplantowana została przywieziona ziemia i ponownie uformowane groby. Dzięki sprzętowi druhów z OSP usunięte zostało część pni pozostałych z wycinki kilka lat temu ogromnych dębów. Dzięki temu wygląd cmentarza nie robi już wrażenia pobojowiska. Na kolejny etap prac, wolontariusze umówili się za dwa tygodnie. Planowane jest wówczas dokończenie usuwania pni po drzewach, oraz uformowania pozostałych grobów żołnierskich. Ostatnim etapem będą prace kosmetyczne i porządkujące.

Wykonywane prace są najprostsze, ale najbardziej ciężkie i pracochłonne. Ich sprawne wykonanie jest możliwe nie tylko dzięki jak zawsze niezawodnym druhom z OSP, którzy mają sięgającą dziesiątków lat tradycję pracy społecznej na rzecz Szczepanowa i praktyczne żadne przedsięwzięcie na terenie Szczepanowa nie może się bez nich obyć. Duży wkład wnoszą od pewnego czasu sportowcy LKS „Iskra”. Klub skupia w drużynach piłkarskich zarówno seniorów jak i juniorów, już ponad 50 zarejestrowanych zawodników zarówno ze Szczepanowa jak i okolicznych miejscowości: ze Sterkowca i Wokowic. Nie ogranicza się jedynie do gry w piłkę, czy też, ogólnie mówiąc, do zajęć sportowych. Aktywnie włącza się w coraz więcej lokalnych inicjatyw. Współpracuje z radą sołecką przy organizacji corocznej imprezy plenerowej z okazji Dnia Dziecka, czy też choćby właśnie angażując się w pomoc przy renowacji cmentarza wojskowego. Co ciekawe, do pozasportowej aktywności LKS „Iskra” włączają się nie tylko członkowie samego Klubu, ale również fani, którzy sami co prawda nie są zawodnikami, ale utożsamiają się z Klubem i na miarę swoich możliwości, pomagają w jego rozwoju. We wczorajszej akcji porządkowania cmentarza wojskowego również ich nie zabrakło.

JW

1 komentarz

  1. Idea słuszna, bo cmentarz zdewastowany i jest powodem do wstydu od lat. Ale czy wolno kopać na terenie zabytku bez stosownych zezwoleń?

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast