Nie przegap
Strona główna » Region » Szczęśliwa dwudziestka, czyli 20 lat, 20 milionów, 20 kierunków i 20 tys. absolwentów

Szczęśliwa dwudziestka, czyli 20 lat, 20 milionów, 20 kierunków i 20 tys. absolwentów

Niemal 20 milionów złotych udało się pozyskać dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie w ciągu ostatnich dwóch lat. Skuteczność osób piszących poszczególne projekty przekłada się na konkretne korzyści dla uczelni, studentów i kadry dydaktycznej. Szczególnie wiele dobrego wydarzy się w najbliższych dwóch latach dzięki dofinansowaniu w rekordowej wysokości ponad 6 mln zł. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów, e-dziekanatu, e-indeksu, czy e-legitymacji. Poprawi się też komfort pracy naukowców, którzy otrzymają dostęp do elektronicznych baz publikacji z całego niemal świata. To jednak nie koniec.

Zakres uczelnianych planów jest bardzo szeroki. – Około dwa miliony wydamy na szeroko pojętą informatyzację uczelni. Mam na myśli przede wszystkim rozwiązania, na których skorzystają studenci: e-dziekanat, e-legitymacje, czy e-indeksy. Żyjemy w czasach niezwykle dynamicznego rozwoju i chcemy dać młodym ludziom przydatne im narzędzia ułatwiające studiowanie. Elektroniczny obieg dokumentów jest jednym z nich. Dotyczy to zresztą także pracowników uczelni, których praca stanie się dzięki otrzymanym e-narzędziom łatwiejsza. Cześć tych rozwiązań będzie widoczna także dla osób korzystających z naszej strony internetowej, która stanie się jeszcze bardziej przyjazna dla odbiorców – mówi Rektor PWSZ, dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ.

Około milion złotych pochłonie zakup dostępu do najlepszych na świecie baz publikacji naukowych oraz innych narzędzi obsługi bibliotecznej. – Myśląc o budowaniu kadry naukowej musimy zapewnić pracownikom, jak najszerszy dostęp do literatury naukowej – dodaje Rektor.

W projekcie są także środki na zwiększenie kompetencji kadry. Dydaktycy będą mogli skorzystać z wielu szkoleń i kursów. Coraz bardziej popularne jest też tworzenie interdyscyplinarnych zespołów specjalistów, którzy na dany problem mogą spojrzeć z zupełnie różnych stron. Takie podejście często prowadzi do zaskakujących rozwiązań. Taka metoda pracy nazywana jest „design thinking”. Podobnie kompleksowe może być przygotowanie kadry do pracy ze studentami. W tym wypadku dodatkowe szkolenia są zatem niezbędne.

Co  niezwykle istotne, szkoleniami i dodatkowymi zajęciami objęci zostaną także studenci. – Aby zapewnić, jak największą efektywność wdrażanych rozwiązań nasza koncepcja została pomyślana jako bardzo spójna. Dlatego studenci również poznają „design thinking”. Ponadto będą mogli wziąć udział w bezpłatnych, dodatkowych zajęciach językowych dostosowanych do ich potrzeb zawodowych. Mało tego, na kierunkach politechnicznych studenci będą realizować prace projektowe w językach obcych, a najlepsi uczestnicy kursów otrzymają „bonus” – dzięki pozyskanym pieniądzom uczelnia sfinansuje im egzaminy certyfikacyjne w ramach lektoratów, z których korzystają – wyjaśnia Lucyna Krzemińska, kierownik Biura Karier, Projektów i Współpracy.

Efektywna praca uczelni zależy w dużym stopniu od sprawnej administracji. Dlatego w projekcie znalazły się pieniądze na szkolenia kompetencyjne dla pracowników sekretariatów, czy innych jednostek PWSZ. – Dodatkowo zostaną oni wyposażeni w narzędzia, z których muszą umieć korzystać, dlatego planując tak daleko idące zmiany w zarządzaniu, musimy zadbać o ludzi, którzy będą je wprowadzać i z nich skorzystają. To już truizm, ale inwestycja w „kapitał ludzki” to najlepsza z możliwych inwestycji. To dobry moment by podziękować zespołowi, który tak skutecznie aplikuje o środki zewnętrzne dla uczelni. Ich praca przynosi bowiem bardzo wymierne rezultaty. W ostatnich latach jest to niemal 20 mln zł – kończy Rektor Jadwiga Laska.

„Dwudziestka” zyskuje symboliczny, szczęśliwy wymiar. Pozyskane 20 mln zł zbiega się bowiem z 20-leciem uczelni, która ma w swojej ofercie 20 kierunków, a wszystko wskazuje na to, że w roku jubileuszowym uczelnia będzie mieć 20 tysięcy absolwentów.

O innych projektach realizowanych w PWSZ w Tarnowie finansowanych ze środków zewnętrznych można przeczytać na stronie uczelni pwsztar.edu.pl w zakładce „Projekty”.

PWSZ

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast