Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Szczurowa / Interwencja policji podczas przejazdu orszaku weselnego

Szczurowa / Interwencja policji podczas przejazdu orszaku weselnego

Od kilku dni w internecie krąży filmik na którym przedstawiono interwencję policyjnego patrolu w Szczurowej podczas przejazdu orszaku weselnego. Sytuacja wywołała wiele emocji, a komentarze dotyczące całej sprawy są bardzo gorące. Film który wzbudził tyle emocji jest już niedostępny, a sprawa nie jest tak jednoznaczna jak mogłoby się wydawać. Dlatego też przedstawiamy również stanowisko drugiej strony.

Poniżej przedstawiamy stanowisko Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

W sobotę 9 września br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku pełnili służbę w m. Szczurowa. Około godz. 15.20 policjant widząc nadjeżdżający orszak weselny, a przed nim motocyklistę, który popełnił wykroczenie drogowe (jechał na jednym – tylnym kole), podjął decyzję o zatrzymaniu motocyklisty do kontroli. Kierujący jednośladem nie zatrzymał się (motocykl nie miał tablicy rejestracyjnej) na wyraźny sygnał podany tarczą, oddalając się z dużą prędkością.

Policjant przypuszczał, że motocyklista, który oddalił się z miejsca kontroli był uczestnikiem, a zarazem prowadzącym cały orszak weselny. Wynikało to m.in. z faktu, że w tej kolumnie było także kilku innych motocyklistów. Nadto, w tej okolicy odbywały się już orszaki weselne pilotowane przez motocykl. Stąd przekonanie policjanta, że osoby jadące bezpośrednio za motocyklistą znają dane personalne kierowcy jednośladu. Dlatego zatrzymał najbliższy pojazd w kolumnie, aby ustalić tożsamość pilota orszaku w rozmowie ze świadkami zdarzenia. Było to jak najbardziej zasadne. Tym bardziej, iż w przedmiotowej sytuacji zatrzymanie motocyklisty w wyniku pościgu było mało realne (a jego brawurowa jazda w trakcie ucieczki stwarzałaby także dodatkowe zagrożenie w ruchu drogowym). W trakcie interwencji policjant stwierdził, iż kierowca samochodu osobowego nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa i przeprowadził w związku z tym stosowne czynności przewidziane prawem.

Rozumiemy emocje, jakie towarzyszyły uczestnikom orszaku weselnego. Generalnie pojazdy kolumn weselnych, zwłaszcza Państwa Młodych są kontrolowane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Policjanci z szacunkiem odnoszą się do tego typu zwyczajów.

Przedmiotowa policyjna interwencja była wynikiem zachowania motocyklisty cechującego się zupełnym brakiem poszanowania dla obowiązujących norm prawnych. Gdyby ten zatrzymał się do kontroli, policjant nie ustalałby jego tożsamości zatrzymując inny pojazd orszaku weselnego.

Ocenianie działania policjantów na tym etapie jest przedwczesne. W przedmiotowej sprawie prowadzone są czynności wyjaśniające. Po ich zakończeniu będziemy mogli skomentować prawidłowość przeprowadzenia tej interwencji. Nadmieniam, iż nagrania opublikowane w sieci internetowej są jedynie fragmentem większej całości i nie obrazują w pełni okoliczności zdarzenia.

– Dodaję, iż policjanci znają już dane personalne motocyklisty, który powinien zostać przesłuchany w sprawie wykroczeń, których się dopuścił. Sprawdzamy uzyskane informacje w tej sprawie, a także doniesienia, że już wcześniej zajmował się on pilotowaniem orszaków weselnych – napisała st.asp. Ewelina Buda oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzesku w oświadczeniu przesłanym naszej redakcji. 

IB / Komenda Powiatowa Policji w Brzesku

Materiał video

31 komentarzy

 1. Dlaczego policjanci nie ruszyli w poscig za kaskaderem na motocyklu? Hehe bohater filmu motocyklista
  Jest wielki szacun dla Ciebie i szerokosci

 2. imieinazwisko

  Więc pytanie gaśnica i trójkąt nie były zwykłą złośliwością i kurestwem ze strony policjanta tylko próbował ustalić tożsamość motocyklisty 😀

  A tak wgl to wydaje mi się że policjant po zatrzymaniu samochodu NIE PRZEDSTAWIŁ SIĘ Z IMIENIA I NAZWISKA ORAZ NIE PODAŁ SWOJEGO STOPNIA co chyba oznacza że wgl nie museli z nim rozmawiać

 3. St. Aspirant Pszemek

  Ten pies to kawał gnoja i tyle.

 4. Proszę nie zamiatać sprawy pod dywan zawalili robotę to niech teraz za to odpowiedzą . PS większość motocyklistów bierze udział w obstawach wesel

 5. Nie wymagajcie później jakiekolwiek szacunku od ludzi bo porostu nie zasługujecie na takowy. Brak słów na zachowanie milicji!

  • Człowieku, CHWDP to sobie w domu krzycz. Prawo jest dla wszystkich, nie podoba się jak polityk je łamie, a nie wszystkim podoba się jak takie bydło krzyczy i demoluje przystanki, “Chla” browary w parku, jako dresy wyklęte.
   Wykonywał swoją robotę, jakby mi jakiś deb** pyskował to też bym mu zrobił pod górkę mając możliwość, a jak dał powody to tak jest. U mnie w mieście policja pomaga i w momencie kiedy młoda para w gości jedzie przez miasto i muszą wyjechać na główną drogę to im pomagają. Nie mają rejestracji i można tak wymieniać dalej, ale jak już cwaniakujesz i pokazujesz swoje JP to na co liczysz? Na pouczenie? Jestem za żeby robili wam wnioski do sądów, a sąd w końcu zaczął wymierzać takie kary, że jedynie bezdomnymi będziecie mogli zostać.

   • Widzę panie xyz że jest Pan policjantem i gość Panu wjechał na ambicje i go popieram 🙂 buziaki dla mundurowych :***

    • Jesteście wszyscy dziwni, ludzie. Ukarany za pasy za karę? XD a niby co kierowcę auta zwalnialo z obowiązku zapięcia pasów? Robicie cyrk z wesela, orszaku a nie jesteście świadomi że w ten sposób motocyklista spowodował zagrożenie? Jakby coś się komuś stało to byście mówili… Taka tragedia… Biedni młodzi ludzie. Trochę wyobraźni…. Droga publiczna to nie tor do popisów.

   • Mariusz Kazmierczak

    Racja – przepisy o ruchu drogowym obowiązują każdego. Orszak weselny nie ma zadnej taryfy ulgowej.

    • Tylko trzeba jeszcze znać proporcje i zachowywać się sensownie – czepianie się pasów w momencie, kiedy na oczach policjanta jest popełniane o wiele poważniejsze przestępstwo, sensowne nie jest. Zwłaszcza, że na filmie widać, że zanim policjant podszedł do samochodu, kierowca stoi dobre pół minuty, rozmawia z kobietą i słychać jakieś trzaski. Może w tym momencie rozpiął pas?

 6. Znalezione w siecii by M. Cichowski

  “Sam film tak jebie manipulacją z daleka, że jest to nie do pomyślenia, że daliście się nabrać na to.
  – Autor oczywiście wyciął początek, by jego film sprawiał wrażenie, że to on ma rację, a nie policja.
  – Nikt bezwarunkowo nie wyciąga telefonu, by nagrywać motocyklistę, który jedzie przed nami.
  – Motocyklista popełnił przestępstwo, więc policjant miał prawo zatrzymać kierowcę, który jechał przed nim, w celu złożenia zeznania.
  – Na kanale autora filmu był też starszy film, gdzie takim samym motocyklem ktoś jechał bez przepisowo po brytyjskich drogach. Może to nie autor prowadził ten motocykl, ale ten film na tym kanale to nie przypadek.
  – Wszystkie filmy kilka godzin po upublicznieniu tego filmu zostały usunięte z tego kanału.”

 7. Śmiechu warte wypociny!!!!
  Zadanie podania danych personalnych motocyklisty o postronnych osób jest tak samo śmieszne i niepoważna jak kiedyś domagali się od właściciela pojazdu jadącego na autolawecie podania danych kierowcy lawety!

  Przecież każdy zdaje sobie sprawę z faktu że za pasy zostali ukarani za karę! za to że nie podali danych motocyklisty!!!
  Chyba nie ma na świecie takiego policjanta który ukarałby parę młodą mandatem za brak pasów!!

  Dlaczego po tak skandalicznym zajściu policja po prostu nie powie “policjant zachował się źle, został upomniany” “” Tak trudno przyznać się to błędu ???

  • Po pierwsze motocyklista złamał przepisy, po drugie funkcjonariusz miał obowiązek ustalić świadków zdarzenia, tym bardziej, że z wypowiedzi kierowcy wynikało jednoznacznie ,ze ów świetny motocyklista jest częścią “orszaku”. Zygac mi sie chce kiedy czytam takie relatywizowanie czynów zabronionych. Przecież ten motocyklista chciał jedynie sprawić radość Państwu młodym. 😬A gdyby tak przechodziła tam Twoja żona z dzieckiem… Parafrazując klasyka.

  • Widzisz, w świetle prawa i przepisów policjant nie zachował się źle. Można go wezwać na dywanik i swoje powiedzieć, ale ukarać? Potraktowali go jak idiotę, udając że nie wiedzą kim jest motocyklista i liczyli przy tym na to, że im się upiecze bo przecież oni jadą na wesele. Motocyklista odwalił i należał mu się za to mandat. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie – potraktował ich tak samo dobrze, jak oni jego.

   Też mogli powiedzieć, że przepraszają za niego, że on się do nich sam zgłosi albo podać dane motocyklisty, w jakikolwiek sposób pokazać, że rozumieją powagę sytuacji i że taka jazda nawet przed konduktem weselnym nie jest niczym dobrym ale nie – potraktowali go jak chłopca i łgali prosto w twarz czując się ponad prawem.
   Odnośnie prawa – to tylko przymykanie oczu na panujące obyczaje, nie ma czegoś takiego w prawie jak kolumna weselna, nie ma związanego z weselem zwolnienia z przestrzegania przepisów kodeksu ruchu drogowego. Auto pary młodej często jest bez rejestracji, ludzie w aucie bez pasów, do tego jakieś bramki tamujące ruch zwykłych ludzi itp – to są wszystko rzeczy, których w ogóle polskie prawo nie przewiduje. Człowiek może to uszanować, ale wcale nie musi. Można być przecież niewierzącym albo innej religii i mieć te zwyczaje głęboko.

 8. dobrze zrobił. tyle w temacie. wzięli na siebie krycie gościa to zapłacili kare.

 9. co za burak i frajer to filmował, pewnie jakis pseudo osiedlowy pajac z BMW tzw dresiarz i chciał błysnąć.
  To tacy ludzie nakręcają sytuacje, nie powinno być żeby taki glut wyzywał od frajerów i podsycał wszystko tekstami “o mają pałkę będą bić ” Pajacu powinni ci ją wsadzić w d..e ! następna sprawa starszych osób co się kłócą o racje a nawet prawka pewnie nie mają i małe dzieci rozpłakane dla publiki pchają na siłę do przodu dla dramaturgi. ŻAL ! wiem że zdarzają sie nadużycia ale ten orszak jest sam sobie winny. powinien motocyklista ich przeprosić a nie smerf ! ale lepiej przejść do ataku i być wielce pokrzywdzonym. oj oj oj….

 10. Ściemę walą że nie znają motocyklisty, a chwile przed laska kamerowała jak na koło staje. Tak naprawdę to moto zwalił wesele młodym, nie miał jaj zawrócić. Bo na pewno widział, że zostali zatrzymani.
  Brawo Policja!

  • Jestem osobą postronną i uważam że Policja powinna ścigać motocyklistę ! Ludzie – co ma piernik do wiatraka ? ! Czy Państwo znają kierowce ścigacza, czy nie, to nic nie obchodzi jadących normalnie ludzi na imprezę życia! Postawcie się na ich miejscu ! Żyjemy w wolnym kraju – szanujmy to! Bo jeśli tego nie zrobicie to za chwile sami zostaniecie ukarani za koszenie trawnika we własnym ogrodzie… Internauci mądrzy w sieci, szkoda że tylko w sieci .

   • To po co na “imprezę życia” załatwiali / wynajmowali sobie kolesia, który poprowadzi kolumnę na wheelie? Pochwalasz to? Nagrywały go co najmniej dwa urządzenia – jeśli to nie było zaplanowane przez młodych, to co najmniej w porozumieniu z nimi. Ja to widzę jak na dłoni, więc być może i policjant to zauważył? Druga sprawa – chcieli fajny pokaz, zaryzykowali ale nie udało się i trzeba było to wziąć na klatę a nie strugać głupa.

    Jak para młodych zorganizuje puszczanie lampionów i któryś spowoduje pożar to jak myślisz, też im się upiecze?

    Przykro mi ale nie można mieć pretensji, że część społeczeństwa nie godzi się na takie “pokazy” na publicznej drodze. A tym bardziej stojąca akurat na patrolu policja takiego zachowania tolerować nie może. Gdyby wyciekł do sieci filmik, jak spokojnie ich puszczają i nic nie robią – wtedy dopiero mogliby sobie narobić problemów.

 11. Gratuluję Policjantowi opanowania, wielki szacun!!! Droga to nie zabawa, a swoich “gości” trzeba pilnować! A wyzwiska…to jest właśnie polski szacunek do czyjejś pracy!😂

 12. ale najgorsze w szczurowej sa te szlabany rbione przez dzeciaki podczas orszaku , na kretych drogach blokujace nie raz pare kilometrow trasy w tedy policji nie ma ,a to dopiero zagrozenie i utrudnianie jazdy przez gowniarzy i nie odpowiedzialnych rodzicow.

 13. jakby policja znała personalia motocyklisty to by pisało imię i pierwsza litera nazwiska np. Zenon K.

  • Niekoniecznie, może nie ma wytoczonej sprawy karnej a jedynie dostanie mandat za wykroczenie. Albo jeszcze nie postawiono mu zarzutów.

 14. Witam. Czy w tym miejscu Policja ma prawo parkować?
  Zakaz ruchu (Policja nie jest pojazdem obsługi szkoły ani służbą komunalną).
  A “kogutów” nie widziałem włączonych. Czy w takim przypadku kierującemu pojazd Policyjny nie przysługuje mandat?

  • Te sie nad tym zastanawiałam . Ale Policja a w Polsce uważa się za Swięte krowy , wszystko im wolno ( ba ,ludzie mają się ich bać ).Parkują na drogach bądz terenach prywatnych, gdzie radarami błyszczą i tylko mandacik , mandacik i kolejny … za gasnicę , kamizelkę . Szkoda, ze jak pada obficie deszcz , to nie stoją i nie łapią ,tylko siedzą w limuzynach , czasami za bzdurę np brak kamizelki .Założę się , ze sami jej nie mają w prywatnych samochodach .

 15. Ewidentne pedalstwo… jak zawsze staram się bronić to tutaj jest to nie możliwe. Tekst “jak by motocyklista się zatrzymał…” co ma piernik do wiatraka?

 16. Zawsze staram się trzymać stronę policji, w końcu to ich praca – tutaj się niestety nie da, Policjanci wykazali się chamówą i buractwem. Potem policja jest zdziwiona, że w społeczeństwie mają 0 szacunku – ano przez takie bzdurne interwencje.
  Niestety jest to też wina uzupełniania braków kadrowych kim popadnie – do policji niestety idą osoby które mają lewe ręce do roboty i do innej się po prostu nie nadają…
  A propo nagrywania – jestem jak najbardziej za nagrywaniem wszystkich interwencji – raz takie nagranie uratowało mnie przed mandatem, już w sądzie, którego nie przyjąłem. Jeśli macie jakieś wątpliwości – mandatu po prostu nie przyjmować i iść do sądu. Nawet jak sąd przyzna policjantowi rację, kara najczęściej jest mniejsza, policjant też musi pójść zeznawać, spisać protokół (co sprawia im duże trudności). więcej ludzi będzie szło tą drogą, policjanci będą ganiać po sądach i pisać protokoły, to może się zastanowią i przestaną wstawiać bzdurne i często sporne mandaty.

 17. Osobiście uważam, że nawet jak jechał na jednym kole jako gość weselny to przecież jest wesele, jakby się wywalił to sam miałby problem. Nie rozumiem dlaczego Policja tak postąpiła i zepsuła komuś najważniejszy dzień w życiu. Myślę że ten Pan Policjant ma swoje problemy rodzinne, bo dużo policjantów ma i potem odreagowuje wśród niemundurowych. Szkoda, że ten drugi policjant jakoś nie starał się złagodzić tej sprawy i kolegę służbistę doprowadzić do porządku.

 18. Policjant został grzecznie poinformowany przez uczestników ruchu drogowego, że nie znają kierowcy motocykla. Zignorował ową informację.
  Mógł jedynie zastrzec sobie “wykorzystanie” uczestników ruchu drogowego jako świadków zdarzenia i w tej roli ich spisać. I to tyle.
  Natomiast to co zrobił obnaża jego wiedzę nt. praw jakie może stosować.
  Po całym zdarzeniu nakazał bym owemu patrolowi policyjnemu eskortę kolumny weselnej do miejsca docelowego, gdyż w obowiązku Policji jest wykonać taką czynność na zgłoszenie – bezpłatnie.
  Więc wykorzystałbym ten fakt.
  A policjantowi należy się postępowanie dyscyplinarne. O zwykłym k.rewstwie przy takim zatrzymaniu – nie wspomnę z litości.
  Pozdrawiam,

  A

 19. I co ? Sprawa zamieciona pod dywan. Teraz policja niech oczekuje zrozymienia i poszanowania w społeczeństwie. wstyd i hanba.

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast