Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Szczurowa / Strażacy Ochotnicy podsumowali 2016 rok

Szczurowa / Strażacy Ochotnicy podsumowali 2016 rok

Początek każdego roku to w strażackim kalendarzu okres walnych zebrań. Jest to czas podsumowania minionego roku, rozliczenie zakończonych spraw, przedstawienie planów działalności na kolejny rok. Przeprowadzenie corocznych zebrań sprawozdawczych w Ochotniczych Strażach Pożarnych wynika ze statutu.

Na terenie gminy działa 16 jednostek OSP w tym 3 jednostki włączone d Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. W 16 jednostkach zrzeszonych jest 625 członków w tym 405 czynnych ratowników. Jest to duży potencjał dobrze wyszkolonych ludzi, odpowiednio wyposażonych, gotowych w każdym czasie do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym. Każda z działających jednostek dysponuje strażnicą, która wyposażona jest w odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy: motopompy, agregaty, pompy szlamowe i pływające, pilarki spalinowe, odpowiednie umundurowanie i wyposażenie bojowe strażaka oraz samochody. Ogółem na stanie Ochotniczych Straży Pożarnych znajduje się: 21 samochodów, 2 łodzie, 13 agregatów, 38 pomp i motopomp, 7 pił do drewna, 3 piły do betonu.

W 2016 roku miało miejsce 60 zdarzeń w tym:
23 pożary,
29 miejscowych zagrożeń,
1 fałszywy alarm,
7 ćwiczeń.
Na lądowisku w Strzelcach Małych odbyły się gminne zawody sportowo- pożarnicze w których udział wzięły 24 drużyny. W okresie sprawozdawczym były realizowane projekty szkoleniowe ze środków europejskich, w ramach których odbyły się szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego, ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego.

Zdecydowanej poprawie uległy warunki lokalowe, przeprowadzono remonty i modernizacje w budynkach następujących remiz: Górka, Kwików, Rajsko, Strzelce Wielkie, Wola Przemykowska-Zamłynie, Wola Przemykowska- Natków, Pojawie, Strzelce Małe, Zaborów, Dołęga, Niedzieliska, Wrzępia, Rylowa i Szczurowa. Było to możliwe dzięki finansowaniu ze środków budżetu Gminy oraz środków pozyskanych w ramach programu „Małopolskie Remizy”.

Na realizację zadań związanych z ochroną przeciwpożarową w 2016 roku z budżetu Gminy Szczurowa wydatkowano 380 tys. zł.

W zebraniach brał udział Wójt Gminy Szczurowa Pan Marian Zalewski, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku i radni Gminy Szczurowa, wszyscy dziękowali strażakom za ich poświęcenie i bezinteresowną służbę, składali życzenia jak najmniej wyjazdów a jeżeli już one są to szczęśliwych powrotów.

Piotr Mikuś, Gminny Komendant OSP Szczurowa

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast