Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Szkolenie dla strażaków z OSP z gminy Szczurowa

Szkolenie dla strażaków z OSP z gminy Szczurowa

gorkaW dniach 7-9 oraz 14-16 października 2016 roku odbyły się szkolenia na poligonie w WSSGR w Nowym Sączu. Ćwiczenia były możliwe dzięki projektowi „Ochotnik a jednak profesjonalista- szkolenia dla strażaków ochotników z gminy Szczurowa”, który realizuje OSP Górka.
Jednym z założeń  szkoleniowych były ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego na wodach szybkopłynących, które odbyły się w górnym biegu Dunajca w gminie Łącko. Strażacy wyposażeni w specjalistyczne kombinezony i kamizelki asekuracyjne w realnych warunkach uczyli się udzielać pomocy osobom poszkodowanym w wodzie, gdzie nurt rzeki jest bardzo szybki i rwący.  Strażacy pracowali  z użyciem rzutek ratowniczych, pontonu oraz  sprzętu, z którym na co dzień ćwiczą strażacy PSP. Zdobyte umiejętności i techniki ratownicze są szczególnie istotne dla strażaków OSP z naszej gminy, z uwagi  na  często  prowadzone działania  przeciwpowodziowe na naszym terenie.
Kolejnym etapem szkoleń było ratownictwo wysokościowe. Strażacy uczyli się technik linowych i węzłów specjalistycznych stosowanych w ratownictwie wysokościowym, jak również  praktycznych metod wykorzystania ich w działaniach ratowniczych. Elementem końcowym szkolenia był zjazd samoratujący strażaka z okna wspinalni na linie ratowniczej.
Dalszym elementem szkolenia były ćwiczenia na gruzowisku,  gdzie założeniem było odszukanie osób poszkodowanych lub uwięzionych w wyniku katastrof budowlanych. Wykorzystując najnowocześniejszy sprzęt, taki jak kamery wziernikowe i termowizyjne, geofony, sprzęt hydrauliczny, pneumatyczny i mechaniczny, strażacy dokonywali przeszukania i wykonania dostępu do osób uwięzionych na terenie gruzowiska. Osoby odnalezione należało ewakuować i udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy, której druhowie uczyli się we wcześniejszym etapie projektu.
Należy zaznaczyć, że kadra szkoląca to funkcjonariusze PSP z ciężkiej grupy poszukiwawczo- ratowniczej Husar. O ich najwyższych umiejętnościach i doświadczeniu świadczą misje ratownicze,  jakie prowadzili na całym świecie, między innymi  po trzęsieniu ziemi w Indiach, Haiti, Nepalu, czy  tsunami w Japonii.
loga - osp gorka
Zadanie publiczne pod nazwą „Ochotnik a jednak profesjonalista- szkolenia dla strażaków ochotników z gminy Szczurowa” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
 IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast