Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Szpital Przyjazny Dziecku

Szpital Przyjazny Dziecku

SP ZOZ w Brzesku otrzymał tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku”. Obecnie jest trzecim szpitalem w Małopolsce, który pracuje zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Zdrowia i Unicefu.

Aby otrzymać ten zaszczytny tytuł trzeba spełnić wymogi „10 kroków do udanego karmienia”. Każdy krok jest oceniany indywidualnie i możliwa największa ocena to 100 procent. Komisja oceniająca wystawiła bardzo wysoką ocenę szpitalowi. Szpital nasz otrzymał za każdy krok 100 procent.

Szpital poddał się ocenie prowadzonej przez niezależną komisję w dniach 6-7 maja 2011 roku.

Karmienie piersią jest nie tylko sposobem żywienia dziecka, ale także stylem sprawowania nad nim opieki. Oddział Położniczo-Noworodkowy, który pragnie zapewnić kobietom prawidłowe rozpoczęcie i kontynuowanie laktacji musi być zorganizowany inaczej niż oddział promujący karmienie sztuczne. Oddzielanie matek od dzieci, brak kontaktu z noworodkiem tuż po porodzie, karmienie na godziny, skąpa pomoc personelu, dokarmianie butelką z błahych powodów- to praktyki, które nie dają szans fizjologicznej laktacji. Aby przywrócić prawidłowy sposób żywienia dzieci Światowa Organizacja Zdrowia i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci stworzyły na całym świecie inicjatywę „ Szpitala Przyjaznego Dziecku”. Każdy szpital odznaczony tym tytułem spełnia warunki zawarte w dokumencie „Ochrona, Propagowanie i Wspieranie Karmienia Piersią- szczególna rola placówek służby zdrowia”. Na świecie istnieje około 15.000 takich szpitali, w Polsce 80. W Europie wyprzedza nas Szwecja i Norwegia, gdzie wszystkie szpitale są „przyjazne dziecku”. Stało się tak, dzięki temu, że zasady zaczerpnięte z 10 kroków do udanego karmienia zintegrowano z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej.

Wdrożenie zasad sprzyjających karmieniu piersią zmienia całkowicie oblicze szpitala. Szpitale pretendujące do tytułu „ Szpital Przyjazny Dziecku” muszą przejść 6-12 miesięczne przygotowania. Niejednokrotnie personel jest przeciwny wszelkim zmianom, boi się nowoczesnego stylu opieki nad pacjentką, obawia się wyższych wymagań, jakości pracy, obciążenia dodatkowymi obowiązkami.

Po wdrożeniu w praktykę nowych zasad pracy pojawiają się przyjazne Sale Porodowe, zapewniające intymność i komfort rodzącej oraz osobom towarzyszącym przy porodzie. Matki przebywając całą dobę z dzieckiem stają się wnikliwymi obserwatorkami i uczestniczkami w większości procedur medycznych. Szpital stara się też zorganizować opiekę laktacyjną dla matek po wypisie. Taka zmiana podejścia do pacjentek zaczyna obejmować wszystkich pracowników. Jest postrzegana, jako coś bardzo pozytywnego i budzącego dumę wśród mieszkańców rejonu szpitala. Takie wyzwanie podjął Oddział Położniczy i Noworodkowy naszego szpitala. Do uzyskania tytułu „Szpital Przyjazny Dziecku” przygotowywał się od roku.
W Oddziale Ginekologiczno-Położniczym pracuje 6 lekarzy ginekologów-położników oraz 25 położnych. Cztery położne posiadają licencjat położnictwa a trzy specjalizację z pielęgniarstwa położniczego. Personel cały czas pogłębia swoja wiedzę na różnego rodzaju kursach kwalifikacyjnych, specjalistycznych oraz konferencjach naukowych poświęconym różnym nowinkom medycznym.

 

za spzoz-brzesko.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast