Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Szpital w Brzesku w sieci – rozmowa z Dyrektorem brzeskiego szpitala Adamem Smołuchą

Szpital w Brzesku w sieci – rozmowa z Dyrektorem brzeskiego szpitala Adamem Smołuchą

Brzeski szpital znalazł się w sieci szpitali.

Rzeczywiście brzeska placówka znalazła się w wykazie szpitali przedstawionym przez NFZ.

Jakie warunki musieliście spełnić, aby znaleźć się w sieci szpitali?

Nasz szpital został zakwalifikowany do pierwszego stopnia referencyjności szpitali. Warunkiem koniecznym do spełnienia wymagań było posiadanie SOR – u lub izby przyjęć oraz czterech podstawowych oddziałów szpitalnych tj. chirurgicznego, chorób wewnętrznych, pediatrii oraz ginekologii i położnictwa. Te warunki spełniliśmy. W szpitalu posiadamy jeszcze dodatkowe oddziały, które znajdą się w tzw. dosumowaniu do podstawowych oddziałów. Na przykład oddział ortopedii będzie rozliczany wspólnie z chirurgią, a oddział pulmunologii z oddziałem chorób wewnętrznych. Podobnie oddział geriatrii. W sieci nie znalazł się oddział urologiczny, ponieważ nie przewidziano finansowania ryczałtem tego oddziału. Dlatego będzie on uczestniczył w konkursie, tak aby był finansowany jak dotychczas.

Co daje szpitalowi znalezienie się w sieci?

Jest to zmiana. Trudno w tej chwili określić jakie będą efekty tej zmiany systemowej w przeciągu kilku lat. W założeniu dla takiego szpitala jak nasz gwarantowane jest finansowanie przez okres czterech lat. Unikamy w ten sposób niepewności, którą niósł ze sobą poprzedni system konkursowy, ponieważ wówczas nie wiedzieliśmy czy uzyskamy finansowanie i czy oddział będzie nadal finansowany, a teraz to od 1 października się zmieni. Sieć ten problem rozwiązuje i gwarantuje finansowanie wieloletnie. Teraz szpital otrzyma budżet i będzie nim mógł dysponować w sposób bardziej elastyczny. Będzie można przesuwać środki z oddziałów, które nie mają w pełni wykonanych zadań do oddziałów, gdzie istnieją nad wykonania. Do tej pory to było niemożliwe.

Czy kwota pieniędzy, która wpłynie do szpitala będzie wyższa niż do tej pory?

Zasada rozliczania z funduszem i kształtowania ryczałtu będzie oparta na dotychczasowej formie sprawozdawczości. Zostanie ona również po wejściu w życie formuły w sieci. Będzie podstawą kształtowania ryczałtu na następne okresy rozliczeniowe. Ryczałt będzie przydzielany szpitalowi kwartalnie i po upływie tego czasu będzie on zwiększany lub zmniejszany. W zależności od ilości wykonanych świadczeń.

Rozmawiał Tomasz Pajor    

IB

Fot. Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast