Nie przegap
Strona główna » Region » „Tajemnice II wojny światowej w książkach Jerzego Rostkowskiego”

„Tajemnice II wojny światowej w książkach Jerzego Rostkowskiego”

WOJNA2Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wojnickiej i Biblioteka Publiczna w Biadolinach Radłowskich zapraszają na spotkanie autorskie „Tajemnice II wojny światowej w książkach Jerzego Rostkowskiego” oraz wystawę ekslibrisów ze zbiorów Bogusława Hajduka, które odbędą się 29 września 2013 r. w Izbie Regionalnej im. ks. Jana Królikiewicza w Wojniczu, Rynek 29  o godz. 16.30.

 Jerzy Rostkowski urodził się w 1950 r. w Jeleniej Górze, obecnie mieszka w Tarnowie. Autor wielu książek odsłaniających tajemnice II wojny światowej:

„Zamek Książ – zapomniana tajemnica” (2000 r.), o zagadkach podziemi perły architektonicznej Dolnego Śląska,

„Radomierzyce. Archiwa pachnące śmiercią” (2004 r.), o związanej z drugo wojennymi dokumentami śmierci premiera Piotra Jaroszewicza.

„Znikające miasta. Gross Borne – Sulinowo, Kłomino.” (2004 r.), o pomorskim, tajnym  niemieckim i radzieckim  poligonie,

„Rozkaz – zapomnieć” (2008 r.), poświęcona historii 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, a zwłaszcza heroicznym zmaganiom pod Pszczyną (byli tam też wojniczanie),

„Podziemia III Rzeszy. Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju” (2010 r.), nagroda w 2011 r. Magazynu Literackiego :Książki”,

„Lampy śmierci. Wojenne tajemnice Zgorzelca”,

„Świat muszkieterów. Tajemnice II wojny światowej na terenie Polski” (2013 r.), o polskiej konspiracyjnej organizacji wywiadowczej uznawanej przez aliantów za najlepszą we wszystkich krajach okupowanej Europy, a w Polsce zapomnianej.

W przygotowaniu są kolejne książki, tym razem dotyczące tajemnic polskiego wywiadu przed i podczas II wojny, oraz nieznanej historii rozkradzionego Funduszu Obrony Narodowej powstałego dzięki składkom całego społeczeństwa i mającego zapewnić Polsce potężna uzbrojenie w obliczu zbliżającej się wojny w 1939 r.

„Każda z tych książek oprócz pasji odkrywania skomplikowanych tajemnic II wojny światowej niesie w sobie niesamowity potencjał historycznej wiedzy, opartej w głównej mierze na udokumentowanych faktach, bez których zrozumienie wojennych i powojennych losów naszego kraju nie jest możliwe. Autor nie tylko nie boi się zadawania drażliwych pytań, ale i odpowiada na nie wyczerpująco korzystając z dostępnych mu, bogatych materiałów  faktograficznych.” /L.G. Kamiński, recenzje 2010 r./

Oto, co pisze o Jerzym Roszkowskim jeden z wydawców: „Urodzony w 1950 r. w Jeleniej Górze. Specjalista ds. reklamy w handlu zagranicznym, stolarz, fotografik i pasjonat tajemnic historii drugiej wojny światowej.
Dolnośląska Jelenia Góra – niegdyś Hirschberg, to miejsce ulubionej pilotki Hitlera, Hanny Reitsch, a również niegdysiejsze miejsce zamieszkania zasłużonego Konserwatora Prowincji Dolnośląskiej Gunthera Grundmanna ukrywającego na tych ziemiach z rozkazu przywódców III Rzeszy dzieła sztuki należące do narodu niemieckiego i skarby zagrabione przez nazistów w całej Europie. Może właśnie to miejsce urodzenia, a może wyniesione z domu rodzinnego wychowanie w duchu patriotycznym (ojciec – oficer Armii Krajowej i sił zbrojnych na Zachodzie, powstaniec warszawski) nakazują mu poszukiwanie niezgłębionych dotychczas tajemnic ostatniej wojny i „popełnianie” – jak to nazywa, książek ukazujących historię pięknych i nieznanych w tym kontekście miejsc naszego kraju. Po części niewątpliwie pomaga w pracy zamiłowanie do grzebania w okrytych kurzem dokumentach i przeszukiwania światowych zasobów internetu w celu odnalezienia informacji odległych na pozór, a pozwalających na wyjaśnienie tajemnic.”
J. Roszkowski do perfekcji opanował dedukcję, logikę związków przyczynowo-skutkowych i eksploratację dostępnych źródeł. Jego książki to dobra literatura dla wymagających. Polecamy!!! W czasie spotkania będzie możliwość nabycia najnowszej książki Jerzego Rostkowskiego i podpisu autora.

Bogusław Hajduk mieszka i pracuje w Brzesku, a wywodzi się z wojnickiej rodziny Twardowskich. Jego pasje to fotografowanie i zbieranie ekslibrisów. Jest w posiadaniu bardzo bogatej i ciekawej kolekcji, o czym będzie się można przekonać na wystawie w Izbie Regionalnej.

IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast