Nie przegap
Strona główna » Kultura » Słowo Tarnowskie i Hasło w brzeskiej bibliotece

Słowo Tarnowskie i Hasło w brzeskiej bibliotece

Zbiory regionalne Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej rozrastają się w zaskakujących kierunkach. Do Działu Bibliograficzno-Informacyjnego wpłynęły m. in. wycinki z czasopism: „Hasło”  i „Słowo tarnowskie” z lat 1928-1932.

W brzeskiej książnicy źródła historii regionalnej gromadzone są już od lat 60. XX wieku. Od 2006 r. prowadzi się systematyczne zakupy nowości książkowych dotyczących Brzeska i okolic, zbiera się wycinki prasowe dotyczące regionu.

Nieprzypadkowo trafił do Biblioteki Jan Andrzej Czuła – wieloletni mieszkaniec Brzeska, który ofiarował wycinki prasowe pochodzące z lat 1928-1932. Osobą, która zgromadziła ten cenny zasób był jego ojciec – Maciej Czuła (1889-1958) dziennikarz, pisarz ludowy, redaktor czasopisma „Lud Polski” w Tarnowie w latach 1922-23 oraz autor wielu publikacji w tarnowskiej prasie w latach 20.-30. XX wieku.

Zbiór składa się z pojedynczych kart wyciętych z tygodników. Rubryka prowadzona przez red. Macieja Czułę, informująca o najważniejszych wydarzeniach politycznych, gospodarczych i obyczajowych w Brzesku drukowana była w „Haśle” na stronie 3. Na stronie 4 znaleźć można wiele reklam, stanowiących dobry przykład przedwojennej reklamy prasowej jak i zawierających informację o lokalnych przedsiębiorcach, lekarzach i rzemieślnikach. Zachowanie całych stronic pozwala na zdobycie informacji dotyczących innych miejscowości regionu, np. Tarnowa, Tuchowa, Ropczyc.

Zbiór wycinków prasowych został zdigitalizowany i udostępniony w czytelni Działu Bibliograficzno-Informacyjnego (pok. 105). Oryginały natomiast zapakowano do specjalistycznych bezkwasowych opakowań aby w odpowiednich warunkach przechować je przez kolejne lata.

Cały czas do pracowni napływają archiwalne zdjęcia. Ostatnio  na stronie brzesko.archiwa.org opublikowaliśmy zdjęcia prezentujące kapłanów powojennych w parafii Maszkienice udostępnione przez Pana Zbigniewa Koczwarę, zdjęcia rodziny Przybylskich dzięki uprzejmości Pana Janusza Przybylskiego, oraz fragment nagrania z wywiadu przeprowadzonego z Panią Adelą Ściebor, córką wołyńskiego policjanta zamordowanego w Katyniu, która wspomina ucieczkę przez Bug w 1939 r. z Ukrainy do Polski.

Zapraszamy wszystkich, którzy posiadają archiwalne zdjęcia, mapy, gazety lub inne pamiątki do dzielenia się nimi z Biblioteką, a za jej pośrednictwem również z czytelnikami.

Zapraszamy też do współpracy osoby chętne do prowadzenia wywiadów z mieszkańcami miasta.

PiMBP

Foto

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast