Don't Miss
Home » Religia » TGN / Pogrzeb ks. prałata kpt. Piotra Gajdy

TGN / Pogrzeb ks. prałata kpt. Piotra Gajdy

W Porąbce Uszewskiej z honorową asystą Wojska Polskiego pochowano ks. prał. kpt. Piotra Gajdę.

W rodzinnej parafii śp. ks. prał. Piotra Gajdy odbyła się druga część uroczystości pogrzebowych.

Mszę św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża celebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Razem z nimi modlili się krewni ks. Gajdy, przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych, alumni WSD w Tarnowie, siostry zakonne, przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej, uczniowie szkół, strzelcy, reprezentanci grupy rekonstrukcyjnej VI Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej oraz parafianie.

W homilii bp Jeż podkreślił, że ks. Gajda miał wielką nadzieję, to znaczy taką, która swoje uzasadnienie znajduje tylko w Bogu.

– Inne nadzieje zawodzą, a życie na nich oparte staje się bezsensowne – mówił biskup.

Pasterz diecezji przypomniał krótko życiorys zmarłego, podkreślając jego wieloletnią służbę Kościołowi tarnowskiemu, a także rzeszowskiemu, gdzie w tamtejszym seminarium wykładał prawo kanoniczne.

– Biskupowi Ablewiczowi pomagał wprowadzać reformę liturgii po Soborze Watykańskim II. Ks. prał. Piotr ma tutaj wielkie zasługi. Aktywnie uczestniczył w IV Synodzie Diecezji Tarnowskiej, będąc wiceprzewodniczącym Komisji Głównej oraz redaktorem wszystkich statutów synodalnych. Jeszcze niedawno dzielił się z nami swoją refleksją na temat życia diecezji, w której trwa V już synod diecezjalny – mówił bp Jeż.

Kaznodzieja zaznaczył, że zmarły kapłan pozostawił po sobie świadectwo duszpasterskiej miłości i cierpliwości.

– Potrafił rozmawiać na każdy temat. Nie zapomnę dyskusji prowadzonych m.in. z Józefem Oleksym, późniejszym premierem, który jako uczeń seminarium miał bardzo lotny umysł – wspomina ks. Gajdę ks. Władysław Bielatowicz, który razem z nim był wychowawcą uczniów niższego seminarium duchownego.

Proboszcz parafii w Porąbce Uszewskiej ks. Józef Golonka i parafianie podkreślają, że ks. Gajda kochał swoją małą ojczyznę.

– Chętnie tu przyjeżdżał, głosił kazania. Pozostawił po sobie książkę o historii Groty Matki Bożej, przewodnik po sanktuarium i modlitewnik, który był wyrazem jego maryjnej duchowości i umiłowania rodzinnej ziemi – mówi ks. Golonka.

Wdzięczność za pracę w sądzie biskupim wyraził zmarłemu oficjał ks. dr Rafał Wierzchanowski.

Przedstawiciel grupy rekonstrukcyjnej VI Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej zapowiedział w pożegnalnym przemówieniu, że do tarnowskiego magistratu wpłynęła społeczna prośba o nadanie imienia ks. Gajdy wybranej przestrzeni miejskiej w Tarnowie.

Ks. Gajda był kapitanem Wojska Polskiego, dlatego jego pogrzeb odbył się z pełną asystą wojskową. Uroczystości na parafialnym cmentarzu zakończyła salwa honorowa. Ciało ks. prał. Piotra Gajdy spoczęło w grobowcu kapłańskim.

Galeria zdjęć <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ

Tarnowski Gość Niedzielny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast