Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » To jest gra wyborcza

To jest gra wyborcza

Sporo zamieszania wywołały koncepcje nowego przebiegu drogi nr 75, łączącej Brzesko z Nowym Sączem. Właściwie żadna z gmin powiatu nie zgadza się na przedstawione pomysły poprowadzenia  nowej trasy. Zapytaliśmy o zdanie na ten temat burmistrza Czchowa Marka Chudobę.

Jak wygląda aktualne stanowisko władz gminy Czchów?

Marek Chudoba: Moim zdaniem jest to cały czas gra wyborcza. O tych koncepcjach słyszę niemalże od dziecka, a więc od 50 lat. Uważam, że kolejne koncepcje pojawią się podczas następnych wyborów parlamentarnych.

Czy wśród przedstawionych koncepcji nie ma ani jednej dobrej, wartej uwagi?

M.Ch.: Najlepszym pomysłem była koncepcja opracowana przez Zarząd Marszałkowski kilka lat temu, a przedstawiona w Kinie “Sokół” w Czchowie. Była najmniej konfliktową. Proponowana trasa przebiegała w terenie, który był do przyjęcia przez mieszkańców wszystkich gmin od Brzeska do Nowego Sącza. Dzisiaj opracowano koncepcje, które zakładają wyburzenie nawet kilkuset domów, a to z góry dyskwalifikuje te pomysły, ponieważ protesty społeczne zatrzymaja taką inwestycję. Jeden z pomysłów przewiduje poprowadzenie nowego odcinka drogi przez gminę Gródek, gdzie znajduje się kilkadziesiąt osuwisk. W tym projekcie należy wybudować przejście przez Dunajec, a na koniec droga wpada w nasze gminne ujęcie wody, a więc w teren chroniony. Co ciekawe w projekcie przesuwa się studnie. Ustawa o ochronie środowiska mówi wyraźnie o zakazie budowy w tym miejscu czegokolwiek. Moim zdaniem są to koncepcje napisane jedynie po to, aby zrealizować obietnice przedwyborcze.

Co zatem zrobić? Jakie są wasze propozycje?

M.Ch.: Znając sytuację wiemy, że można dostosować istniejący szlak do potrzeb bezpieczeństwa, nie tracąc jednocześnie charakteru życia gospodarczego gmin, które toczy się w ich centrach. Wystosowaliśmy list zawierający wspólne stanowisko burmistrza, komisji gospodarczej i rewizyjnej, mówiący o tym, że istniejący szlak należy doinwestować i dofinansować.Właściwie już widać, że tak się dzieje, ponieważ wszystkie obiekty mostowe są wymieniane i poszerzana jest szerokość pasa jezdni. Jednocześnie budowane na mostach są chodniki o szerokości dwóch metrów, to oznacza, że trasa przygotowywana jest do modernizacji. Istnieje potrzeba rozwiązania problemu Gosprzydowej i Tymowej, zjazdu z autostrady omijającego rondo w Brzesku, tak aby droga przebiegała bezpośrednio do Poręby Spytkowskiej. Dwa wielkie problemy stanowią Just i most w Kurowie. Istniejącą trasę należy dostosować do potrzeb bezpieczeństwa, potrzeb gospodarczych i społecznych regionu. Obawiam się, że przedstawione koncepcje są realizacją obietnic przedwyborczych i skończy się jedynie na wielkim szumie, ponieważ przedstawione założenia są absolutnie nie do przyjęcia. 

A gdyby wszystkie zainteresowane gminy przedstawiły wspólne stanowisko?

M.Ch.: Mieliśmy wspólne spotkanie w Brzesku u burmistrza Wawryki. Uważam, że i burmistrzowie i wójtowie spokojnie by się dogadali w tej kwestii ze sobą, ale jeżeli ktoś narzuca nam koncepcję, informując jednocześnie, że inne nie wchodzą w grę, to stawia nas przed faktem dokonanym. Myślę, że chodzi o to, aby pokazać stanowisko, że myśmy chcieli, ale protesty społeczne wstrzymały inwestycję.

A gdyby GDDKiA zaproponować koncepcję wykonaną przez Urząd Marszałkowski?

M.Ch.: Tylko jest jeden mankament. Ta koncepcja była opracowana przez polityków Platformy i PSL, a nowa jest opracowana przez opcję obecnie rządzącą, a więc polityka przede wszystkim.

IB

1 komentarz

  1. Oby choć moje dzieci doczekały nowej drogi z brzeska do sącza…..

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast