Don't Miss
Home » Wiadomości » Tragiczne zatrucie czadem w Brzesku / 13 lutego 2017

Tragiczne zatrucie czadem w Brzesku / 13 lutego 2017

Lekarzom nie udało się uratować 14 letniej dziewczyny z Brzeska, która trafiła w dniu dzisiejszym (13 lutego 2017 r.) do brzeskiego szpitala z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla.

Dziewczyna zasłabła podczas kąpieli. Pomimo podjętej reanimacji nie udało się jej uratować.

Od początku roku służby ratunkowe w Małopolsce odnotował ponad sto wezwań do zatruć tlenkiem węgla. W efekcie zatruć czadem zmarło 12 osób. Strażacy apelują o ostrożność.

Jak uchronić się przed czadem?

Najważniejsza rada strażaków: kupić czujkę wykrywającą tlenek węgla i zainstalować ją w miejscach, gdzie może dochodzić do niepełnego spalania, czyli w pobliżu kuchenki gazowej, piecyka czy w łazience obok piecyka podgrzewającego wodę, czyli tzw. junkersa.

Instalacja czujki ostrzegającej przed czadem to jednak nie wszystko: trzeba również wyeliminować źródła czadu – nieszczelne piece czy niesprawne instalacje kominowe. Groźne mogą być także bardzo szczelne okna. W mieszkaniach powinna być cały czas cyrkulacja powietrza – a tego w przypadku łazienek w których zamontowane są piecyki do ogrzewania wody niestety brakuje.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

IB

One comment

  1. Świeć Panie jej duszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast