Don't Miss
Home » Wiadomości » Trwają prace przy renowacji cmentarza w Przyborowie

Trwają prace przy renowacji cmentarza w Przyborowie

Resize_of_DSCF2146W Przyborowie, w gminie Borzęcin prowadzone są prace związane z renowacją cmentarza wojennego nr 272, z okresu I wojny światowej. Inspiracją do realizacji prac była przypadająca w tym roku setna rocznica wybuchu I wojny światowej. W ramach realizowanego zadania odnowione zostaną elementy ogrodzenia, pomniki główne z tablicami pamiątkowymi, krzyże wolnostojące i nagrobki. Ponadto wykonane zostanie zagospodarowanie terenu polegające na budowie schodów terenowych, drogi, parkingu i utwardzonego dojścia dla pieszych. W ramach projektu zainstalowane zostaną tablice informacyjne z oznakowaniem systemu GUIDE 24/24 oraz tablice kierunkowe. Inwestycja finansowana jest z budżetu gminy oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach lokalnych strategii działania. Wartość realizowanych prac zamknie się kwotą blisko 168 tysięcy złotych.

To kolejny cmentarz wojenny na terenie gminy Borzęcin, który w ostatnim czasie poddawany jest gruntownej renowacji – mówi wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak. – W roku 2013, wespół z Nadleśnictwem Dąbrowa Tarnowska wykonaliśmy prace przy cmentarzu wojennym nr 267 w Warysiu. W planach, na rok bieżący była także renowacja cmentarza nr 274 w Przyborowie, ale na przeszkodzie stanął nieuregulowany stan prawny wokół obiektu. Prace przy kolejnych cmentarzach wojennych z okresu I wojny światowej, zlokalizowanych na terenie gminy Borzęcin będą kontynuowane w najbliższych latach.

Odnawiany cmentarz został zaprojektowany przez Roberta Motkę i jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Spoczywa na nim 103 żołnierzy austro-węgierskich i 27 rosyjskich, poległych w toczonych w okolicy Przyborowa i Szczepanowa walkach w listopadzie 1914 roku. Położony jest na piaszczystej wydmie widocznej z drogi wojewódzkiej Brzesko – Szczurowa. Obiekt ma kształt prostokąta. Na cmentarz wiodą betonowe schody, a wejście stanowi metalowa brama z fragmentami betonowego muru zakończonymi kamiennymi kulami po bokach. Ogrodzenie zbudowane jest z betonowych słupków połączonych metalowymi rurami. Elementem centralnym cmentarza jest położona na wprost wejścia pomnikowa ściana z inskrypcją, zwieńczona dużym betonowym krzyżem. Treść inskrypcji na tablicy brzmi następująco: „1914-15 SOLDATEN TOD IST HEILIG UND BRICHT DES HASSENS. GEBOT FREUND UND FEIND, VON WUNDEN VERSAHRT SIND. DER GLEICHEN LIEBE UND EHRE WERT”, co można przetłumaczyć: „Żołnierska śmierć jest święta i łamie wszelki nakaz nienawiści. Czy wrogiem był, czy bratem, niech nikt nie pamięta. Jednaką cześć i miłość, Winniśmy im w darze.”

knp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast