Nie przegap
Strona główna » Region » Trzy medale Akademickich Mistrzostw Świata wspinaczy z Tarnowa!

Trzy medale Akademickich Mistrzostw Świata wspinaczy z Tarnowa!

Reprezentanci AZS Processed with VSCO zdominowali zorganizowane po raz pierwszy w historii Akademickie Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowej. Tarnowianie, którzy specjalizują się w tzw. „czasówkach” byli co prawda kandydatami do medali, ale ich dorobek przerósł nasze oczekiwania! W konkurencji na czas mistrzynią Świata została Anna Brożek, tytuły wicemistrzowskie wywalczyli Klaudia Buczek i Marcin Dzieński.

Eliminacje rozgrywane pierwszego dnia zawodów w Szanghaju, były bardzo pomyślne dla Polaków. Wśród mężczyzn do finału zakwalifikowali się Marcin Dzieński (z pierwszego miejsca) i Michał Lewicki (MKS Tarnovia – dwunasta pozycja). Wśród pań dwa pierwsze miejsca zajęły Klaudia Buczek i Anna Brożek, które wygrywały swoje kolejne biegi pucharowe i spotkały się w ścisłym finale, w walce o tytuł mistrzowski.

Szybsza była w nim Anna Brożek, która bezbłędnie, w czasie 8,57s pokonała 15-metrową ścianę. Marcin Dzieński w finale spotkał się z Rosjaninem Stanislavem Kokorinem. Dla Rosjanina była to okazja do rewanżu za ubiegłoroczne Akademickie Mistrzostwa Europy, w których tarnowianin pozbawił go szansy walki o złoto. Tym razem to Kokorin był szybszy i mógł cieszyć się ze „złota”. Marcin musiał zadowolić się tytułem wicemistrzowskim. Michał Lewicki, reprezentujący krakowską AGH, ostatecznie był dziesiąty.

W kolejnych dniach studenckiej rywalizacji polska reprezentacja nie zanotowała już tak fantastycznych wyników, ani w boulderingu, ani w prowadzeniu. Jednak medale  w rywalizacji na czas uplasowały polską reprezentację na trzecim miejscu w klasyfikacji drużynowej.

– Jadąc do Szanghaju tak naprawdę nie wiedzieliśmy czego się spodziewać. Na miejscu okazało się, że ściana, na której mamy rywalizować nie ma homologacji, a chwyty są praktycznie pozbawione tarcia. To sprawiło, że ryzyko odpadnięcia od ściany, poślizgnięcia się było bardzo duże – opowiada świeżo kreowana mistrzyni Świata, Anna Brożek.

– Zrobiłam wszystko co w mojej mocy, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik. Kwalifikacje udało mi się wygrać, niestety, błąd w biegu o złoto, zadecydował o tym, że zajęłam ostatecznie drugie miejsce. Cel został zrealizowany, ponieważ jechałam tutaj z nastawieniem na walkę o medal, sportowy niedosyt jednak pozostaje – dodaje wicemistrzyni Świata, Klaudia Buczek.

Akademicki wicemistrz Świata Marcin Dzieński, który kilka tygodni temu w Paryżu został Mistrzem Świata zawody w Szanghaju ocenia bardzo dobrze. – Oczywiście, że „złoto” smakowałoby lepiej, ale „srebro” również jest cenne. Tym bardziej, że pobyt w Chinach pozwolił mi na aklimatyzację przed dwoma ostatnimi edycjami Pucharu Świata, którego jestem liderem – mówi Marcin Dzieński.

Zawody w Wujiang rozpoczynają się już dziś (eliminacje, finały – jutro), ostatnia edycja PŚ – w Xiamen – odbędzie się 22 października.

PWSZ Tarnów

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast