Nie przegap
Strona główna » Kultura » Turniej Rycerski w Dębnie – O Złoty Warkocz Tarłówny 2012

Turniej Rycerski w Dębnie – O Złoty Warkocz Tarłówny 2012

Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dębińskie Centrum Kultury zapraszają do Zamku w Dębnie na XVII Międzynarodowy Turniej Rycerski O Złoty Warkocz Tarłówny, który odbędzie się w niedzielę 23 września 2012 r. w godz. 13.00-20.00.

Turniej rycerski w Dębnie to impreza plenerowa o charakterze historycznym. Tradycyjnie w Turnieju bierze udział około 300 rycerzy pieszych oraz konnych. Widzowie oglądają sceny bitewne, pokazy walki, pojedynki w wykonaniu bractw rycerskich z Polski, Słowacji Węgier i Ukrainy. Nie brakuje również konnicy, pokazów sprawności jeździeckiej i woltyżerki.

Warto przypomnieć, że turnieje rycerskie wykształciły się w ramach ewolucji kultury rycerskiej, były formą zawodów i sprawdzania umiejętności rycerza. Polegały na prowadzeniu walki według ściśle określonych zasad, a rozgrywane były często na dworach królewskich i książęcych.

Sama nazwa turnieju pojawiła się w już w 1066 roku w jednej z kronik. Od momentu powstania turnieje najszybciej zyskały popularność we Francji, Flandrii, Niderlandach i Anglii. Nieco później, w pierwszej połowie XIII wieku dotarły do Niemiec.

W Polsce propagatorami nowego zjawiska, podobnie jak innych sfer zachodniej kultury rycerskiej stali się Piastowie śląscy – pierwszy turniej zorganizował w 1243 we Lwówku Śląskim Bolesław Rogatka, pierworodny syn Henryka Pobożnego. Spośród Piastów Śląskich powszechnie znany z zamiłowania do walki w szrankach był Henryk IV Probus.

Turniej był swoistym „wentylem bezpieczeństwa” dla ambitnych, żądnych władzy i zwycięstw rycerzy. Symulowane walki dawały rycerstwu zajęcie, kanalizowały ich energię i agresję. Lepiej było dla księcia czy króla organizować turniejerycerskie, niż prowadzić kosztowne i ryzykowne wojny.

Impreza odbywa się pod patronatem honorowym: Marszałka Województwa Małopolskiego, Starosty Powiatu Brzeskiego, Wójta Gminy Dębno.

W programie:
Walki rycerskie, pokazy konne, musztra, żonglowanie chorągwiami, prezentacja artylerii, pokazy dawnych tańców, obozowisko rycerskie, teatr ognia, turniej indywidualny „O Złoty Warkocz Tarłówny”, turniej drużynowy, pokazy zapasów średniowiecznych, bitwa z udziałem wszystkich wojsk, artylerii i konnicy, pokaz sztucznych ogni.

Wykonawcy:
Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, Hufiec Rycerstwa Małopolskiego Leliwa, Drużyna Rycerska Jakuba Odrowąża, Bractwo św. Jerzego z Wyszehradu.

Ceny biletów na turniej:
– bilet normalny 8 zł
– bilet ulgowy 4 zł,
– bilet na Zamek 4 zł (ulgowy dla wszystkich)

Zapraszamy!

Materiał video

Galeria zdjęć z turnieju organizowanego w 2010 roku <==

muzeum.tarnow.pl/IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast