Don't Miss
Home » Kultura » Turniej Rycerski w Dębnie – O Złoty Warkocz Tarłówny 2012

Turniej Rycerski w Dębnie – O Złoty Warkocz Tarłówny 2012

Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dębińskie Centrum Kultury zapraszają do Zamku w Dębnie na XVII Międzynarodowy Turniej Rycerski O Złoty Warkocz Tarłówny, który odbędzie się w niedzielę 23 września 2012 r. w godz. 13.00-20.00.

Turniej rycerski w Dębnie to impreza plenerowa o charakterze historycznym. Tradycyjnie w Turnieju bierze udział około 300 rycerzy pieszych oraz konnych. Widzowie oglądają sceny bitewne, pokazy walki, pojedynki w wykonaniu bractw rycerskich z Polski, Słowacji Węgier i Ukrainy. Nie brakuje również konnicy, pokazów sprawności jeździeckiej i woltyżerki.

Warto przypomnieć, że turnieje rycerskie wykształciły się w ramach ewolucji kultury rycerskiej, były formą zawodów i sprawdzania umiejętności rycerza. Polegały na prowadzeniu walki według ściśle określonych zasad, a rozgrywane były często na dworach królewskich i książęcych.

Sama nazwa turnieju pojawiła się w już w 1066 roku w jednej z kronik. Od momentu powstania turnieje najszybciej zyskały popularność we Francji, Flandrii, Niderlandach i Anglii. Nieco później, w pierwszej połowie XIII wieku dotarły do Niemiec.

W Polsce propagatorami nowego zjawiska, podobnie jak innych sfer zachodniej kultury rycerskiej stali się Piastowie śląscy – pierwszy turniej zorganizował w 1243 we Lwówku Śląskim Bolesław Rogatka, pierworodny syn Henryka Pobożnego. Spośród Piastów Śląskich powszechnie znany z zamiłowania do walki w szrankach był Henryk IV Probus.

Turniej był swoistym „wentylem bezpieczeństwa” dla ambitnych, żądnych władzy i zwycięstw rycerzy. Symulowane walki dawały rycerstwu zajęcie, kanalizowały ich energię i agresję. Lepiej było dla księcia czy króla organizować turniejerycerskie, niż prowadzić kosztowne i ryzykowne wojny.

Impreza odbywa się pod patronatem honorowym: Marszałka Województwa Małopolskiego, Starosty Powiatu Brzeskiego, Wójta Gminy Dębno.

W programie:
Walki rycerskie, pokazy konne, musztra, żonglowanie chorągwiami, prezentacja artylerii, pokazy dawnych tańców, obozowisko rycerskie, teatr ognia, turniej indywidualny „O Złoty Warkocz Tarłówny”, turniej drużynowy, pokazy zapasów średniowiecznych, bitwa z udziałem wszystkich wojsk, artylerii i konnicy, pokaz sztucznych ogni.

Wykonawcy:
Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, Hufiec Rycerstwa Małopolskiego Leliwa, Drużyna Rycerska Jakuba Odrowąża, Bractwo św. Jerzego z Wyszehradu.

Ceny biletów na turniej:
– bilet normalny 8 zł
– bilet ulgowy 4 zł,
– bilet na Zamek 4 zł (ulgowy dla wszystkich)

Zapraszamy!

Materiał video

Galeria zdjęć z turnieju organizowanego w 2010 roku <==

muzeum.tarnow.pl/IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast