Nie przegap
Strona główna » Religia » Tysiące ludzi na inauguracji peregrynacji obrazu / zdjęcia

Tysiące ludzi na inauguracji peregrynacji obrazu / zdjęcia

1240433_575015365891715_1647542371_nDo Starego Sącza przybył obraz Pana Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II. Uroczystości przy papieskim ołtarzu zgromadziły kilka tysięcy osób. Wśród pielgrzymów byli obecni także parafianie z miejscowości wchodzacych w skład Parafii Szczepanów.

To jedno z największych wydarzeń religijnych ostatnich lat w diecezji tarnowskiej. Obraz do 2015 roku odwiedzi wszystkie parafie oraz m.in. szpitale, zakłady karne i hospicja. Z okazji peregrynacji papież Franciszek napisał list do diecezji tarnowskiej. Został on odczytany podczas uroczystości.

Mszy św. w Starym Sączu przewodniczył bp Jan Zając kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Eucharystię koncelebrowali abp Zygmunt Zimowski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, bp Tadeusz Rakoczy ordynariusz diecezji bielsko – żywieckiej, biskup tarnowski Andrzej Jeż, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz, biskup senior Władysław Bobowski oraz prawie 300 księży.

Papież Franciszek powiadomiony o rozpoczynającej się w diecezji tarnowskiej peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii świętej Faustyny i błogosławionego Jana Pawła II, pozdrowił uczestników tego wydarzenia i zapewnił wszystkich o duchowej i modlitewnej łączności. List z Sekretariatu Stanu do biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża został odczytany na początku Mszy św.

Papież zachęca uczestników peregrynacji do trwania przy Chrystusie i zawierzenia Mu całego swego życia. Przypomina wezwanie błogosławionego Jana Pawła II, który zawierzając świat Bożemu Miłosierdziu pragnął: «by orędzie o miłosiernej miłości Boga, które zostało ogłoszone za pośrednictwem Siostry Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!” – przypomniał papież.

Ojciec Święty życzy, by nawiedzenie Obrazu Jezusa Miłosiernego było dla całej diecezji czasem szczególnej łaski – pomnożyło wiarę, obudziło w wielu sercach nadzieję i radość, zrodziło odwagę, by nieść innym, zwłaszcza zagubionym życiowo braciom ogień miłosierdzia. „Niech ten czas będzie dla wszystkich okazją do osobistej refleksji oraz zachętą do rachunku sumienia rodzin, parafii i lokalnych społeczności. Niech promienie wychodzące z Miłosiernego Serca Jezusa oświecą drogę każdego człowieka. To proste wezwanie, jakie podpowiedziała nam Opatrzność za pośrednictwem św. Faustyny: «Jezu ufam Tobie», wielu przyniosło otuchę. Niech ten krótki akt zawierzenia Jezusowi stanie się osobistą, często powtarzaną w ciągu dnia modlitwą każdego, niech rozprasza ciemności grzechu i sprawi, aby światło miłosierdzia przeniknęło życia każdego człowieka” – czytamy w liście.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż witając uczestników uroczystości powiedział, że w obliczu tego obrazu dokonało się wiele nawróceń i uzdrowień. „Przez dwa lata obraz i relikwie będą pielgrzymować po naszej ziemi pragnąc spotkać się z nami osobiście. Będą pytać o teraźniejszość i przyszłość naszych rodzin, parafii, relacji małżeńskich i sąsiedzkich” – powiedział biskup.

  W homilii biskup Jan Zając podkreślił, że tegoroczna uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego otwiera przed diecezją tarnowską nową rzeczywistość dojrzewania w wierze, nadziei i miłości. Biskup przypomniał też papieskie słowa, że dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia!

Bp Zając powiedział, że cieszy się, że szlak nawiedzenia obrazu prowadzi od św. Kingi w Starym Sączu, poprzez spotkanie z tyloma świętymi oraz błogosławionymi ziemi tarnowskiej. „Na tym szlaku Miłosierdzia jest miejsce dla każdego, kto potrafi stanąć przed Bogiem w duchu i prawdzie. Jest to czasem trudne, wymaga pokory i cierpliwości, ale Jezus Miłosierny jest gotów iść nawet do szpitali i więzień, aby być źródłem przebaczenia i nadziei także dla tych marnotrawnych synów i córek, którzy być może zapomnieli nawet Dekalogu oraz matczynego pacierza, ale gdzieś w głębi serca tęsknią za Bogiem, przebaczeniem i prawdziwą miłością” – dodał.

Biskup Zając mówił też o zakończonej peregrynacji obrazu w archidiecezji krakowskiej. „Mogę zaświadczyć, że podczas tych świętych dni dokonywało się wiele takich wydarzeń, o których nie sposób zapomnieć: odzyskanie skarbu wiary, pojednanie z Bogiem i bliźnimi czasem po wielu latach, odnowienie więzi małżeńskich, rodzinnych i sąsiedzkich, włączenie się w działalność grup charytatywnych w parafii, podjęcie konkretnych postanowień na przyszłość, a nade wszystko uświadomienie sobie, że nasza wiara, wyniesiona z domu rodzinnego, jest wielkim skarbem, którego trzeba strzec, który trzeba pomnażać i którym trzeba żyć na co dzień” – powiedział kaznodzieja.

Biskup życzył diecezji tarnowskiej, by peregrynacja obrazu była czasem pogłębienia i umocnienia skarbu wiary. „Niech te święte dni ugruntują miłość w Waszych rodzinach, parafiach, miejscach nauki, pracy, cierpienia, ufnego zmagania o lepszą przyszłość. Pragnę Was zapewnić, że każdego dnia w łagiewnickim Sanktuarium będziemy „omadlać” kolejne parafie, które w danym dniu będzie nawiedzał Jezus Miłosierny, by te wyjątkowe lekcje miłosierdzia odnawiały oblicze Parafii i naszych serc. Niech w tym pielgrzymowaniu wiary towarzyszą nam tak bardzo aktualne słowa Papieża Miłosierdzia, które przekazał nam właśnie tutaj, przy tym ołtarzu w Starym Sączu: „Bracia i siostry, nie lękajcie się chcieć świętości! Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie kończący się wiek i nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!” – powiedział na zakończeni homilii bp Jan Zając.

Do Starego Sącza przybyły pielgrzymki piesze i autokarowe. „Jezus Miłosierny jest nam bliski, chcemy modlić się o łaski dla naszych rodzin i diecezji. Byliśmy tutaj kiedy Jan Paweł II kanonizował św. Kingę. Wracają wspomnienia z papieskiej Mszy. Teraz są z nami relikwie bł. Jana Pawła II” – mówią pielgrzymi z Kamionki Wielkiej.

Do Starego Sącza przyjechali też oazowicze z całej diecezji – uczestnicy rekolekcji wakacyjnych i członkowie wspólnot dziecięcych, młodzieżowych i rodzinnych z księżmi moderatorami, dla których rozpoczęcie peregrynacji ma dodatkowe znaczenie z racji obchodzonej przez nich 10. rocznicy zawierzenia Ruchu Światło-Życie diecezji tarnowskiej Miłosierdziu Bożemu.

Na zakończenie uroczystości biskup tarnowski Andrzej Jeż zawierzył diecezję tarnowską na czas peregrynacji miłosiernemu Bogu.

Hasłem peregrynacji są słowa zaczerpnięte z hymnu Magnificat: „Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie” (Łk 1,50).

Obraz, który do tej pory peregrynował po archidiecezji krakowskiej, został pobłogosławiony przez papieża Benedykta XVI podczas audiencji generalnej w dniu 14 września 2011 roku.

Więcej zdjęć można obejrzeć w radiowej galerii na Facebooku <==

Powitanie obrazu Pana Jezusa Miłosiernego / Tarnowski Gość Niedzielny <==

Zobacz relację VIDEO

eb

Foto Tomasz Bryndal

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast