Nie przegap
Strona główna » Region » Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęli naukę w… PWSZ

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęli naukę w… PWSZ

uczestnicy-inauguracjiPonad stu uczniów tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w uroczystej inauguracji nowego roku zajęć w ramach projektu tzw. „klas patronackich”. Dzięki trójstronnemu porozumieniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, urzędu miasta oraz miejscowych szkół uczniowie techników oraz liceów przez rok uczestniczyć będą w zajęciach w murach największej uczelni regionu.

Pomysł objęcia patronatem kilku klas z tarnowskich szkół zrodził się w 2014 roku. W ubiegłym udało się zorganizować pierwsze zajęcia, a w tym PWSZ postanowił zaprosić na uroczystą inaugurację wszystkich uczestników zajęć.

– Patronatem objęliśmy pięć szkół: Zespół Szkół Technicznych nr 1 w Mościcach, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz III Liceum Ogólnokształcące – wylicza koordynator projektu, Piotr Kapustka z Instytutu Politechnicznego PWSZ.

Ponad stu uczniów z wymienionych wyżej placówek przez niemal cały rok uczestniczyć będzie w zajęciach, mając dostęp do pracowni, laboratoriów oraz specjalistycznej wiedzy przekazywanej przez kadrę dydaktyczną tarnowskiej uczelni. – To zajęcia z chemii, elektroniki, elektrotechniki, automatyki prowadzone m.in. w laboratoriach Zakładu Inżynierii Materiałowej oraz Zakładu Ochrony Środowiska – mówi dr Sebastian Bielecki, dyrektor Instytutu Politechnicznego PWSZ.

Uczestników inauguracji przywitała również Rektor dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ. – Życzę wam sukcesów w zdobywaniu wiedzy. Korzystajcie mądrze ze stworzonych dla was warunków i wróćcie do nas po zdaniu egzaminu dojrzałości – mówiła.

– To porozumienie to wielka szansa dla was aby posmakować życia akademickiego jeszcze w czasie nauki w szkole ponadgimnazjalnej i dokonać trafnych wyborów po zdaniu matury – dodawał prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Możliwości stworzone uczniom przez PWSZ doceniają także dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie. – To doskonały pomysł pod każdym względem. Oczywiście najważniejszy jest dostęp do wiedzy oraz bazy uczelni, ale chciałabym podkreślić także i to, że dzięki zajęciom w PWSZ młodzież ma więcej czasu na naukę przedmiotów, które w obecnej podstawie programowej są mocno okrojone. To nie do przecenienia – mówi Halina Pasternak, dyrektor ZSO nr 2 w Tarnowie.

Zajęcia przypadły do gustu także uczniom. – Są bardzo ciekawe, a prowadzący dbają o to, by wszyscy wiedzieli o czym mówimy, sprawdzają, czy wszystko zostało przez nas zrozumiane – mówi Tomas Kozioł, uczeń ZST.

Dodajmy, że uroczystą inaugurację zakończył specjalny wykład dla uczestników. Wygłosiła go prof. dr hab. Maria Borczuch-Łączka, kierownik Zakładu Technologii Materiałów.

PWSZ

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast