Don't Miss
Home » Sport » Udany rewanż w zawodach szachowych

Udany rewanż w zawodach szachowych

Po raz drugi w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie zorganizowano turniej szachowy dla dzieci i młodzieży „O Puchar Dyrektora GOK”. Wzięło w nim udział 37 młodych szachistów, rywalizujących na dystansie 7 rund z tempem 15 minut dla każdego zawodnika. Najstarsi zawodnicy mieli 18 lat, a najmłodszą uczestniczką była 5-letnia Edyta Knap z Borzęcina. W Turnieju zwyciężył Wiktor Kryzia z Woli Radłowskiej przed Wojciechem Urbańskim (TS Wisła Kraków) oraz Jakubem Micułą (UKS Goniec Staniątki). Cała trójka wygrała po 6 partii, a o kolejności miejsc na podium zadecydował ranking FIDE poszczególnych zawodników. Co ciekawe, dwóch pierwszych rywalizowało ze sobą także w ubiegłorocznym turnieju rozgrywanym w Borzęcinie. Wtedy kolejność była odwrotna. Również w jednej z rund w tym roku młodzi szachiści zagrali ze sobą i tu także lepszy był Wojciech Urbański.

Najlepszymi zawodnikami z Borzęcina byli: Patryk Siudut – zwycięzca w 4 partiach, Mikołaj Derleta (4 wygrane) oraz Wiktor Dębiński (3 wygrane).

To, co najbardziej ucieszyło organizatorów to udział w zawodach prawie 40 osób, w tym kilkunastu z gminy Borzęcin. – Zawody mają promować grę w szachy i stwarzać okazję dla osób doskonalących swoje umiejętności na zajęciach prowadzonych od kilku lat przez Mariusza Urbańskiego w GOK Borzęcin do rywalizacji z zawodnikami z regionu. Uczestnicy reprezentowali kluby z: Tarnowa, Borzęcina, Staniątek, Wojnicza, Woli Radłowskiej, Krakowa, Jadownik, Łękawicy,  Tarnowca, Zawady Uszewskiej i Szczepanowa – komentuje Piotr Kania z GOK Borzęcin.  

Zwycięzca, oprócz cennej nagrody rzeczowej, zdobył okolicznościowy puchar. Dodatkowo wręczono nagrody dla najlepszego szachisty i szachistki do 10 lat oraz trzech najlepszych zawodników reprezentujących gminę Borzęcin. Zgodnie ze zwyczajem miejscowych turniejów, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom i nagrody rzeczowe, bez względu na zajęte miejsce.

Tego typu inicjatywy są niezwykle cenne. Nie tylko propagują tę dyscyplinę sportu, ale pozwalają sprawdzić się zarówno tym, którzy grają w szachy od lat z mniejszymi, czy większymi sukcesami, jak i tym, którzy w tej dyscyplinie stawiają pierwsze kroki. Zainteresowanie w gminie Borzęcin grą w szachy jest spore, wielu młodych ludzi uczestniczy w zajęciach funkcjonującego przy Gminnym Ośrodku Kultury koła szachowego i chce tę pasję rozwijać. To cieszy, bo przecież gra w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi młodego pokolenia – kształci pamięć, rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy abstrakcyjnego i logicznego myślenia  oraz odwagi,  odpowiedzialności za własne decyzje i pokory.  Nie zawsze przecież osiągamy wygraną, a przegrana jest lekcją, która mobilizuje do rozwijania swoich umiejętności i dalszej edukacji. Najlepszym w turniejowej rywalizacji gratuluję zwycięstwa, a wszystkim uczestnikom życzę sukcesów w kolejnych turniejach, również tych organizowanych w gminie Borzęcin – mówił obecny na zawodach Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Kolejny turniej szachowy w Borzęcinie – tym razem w randze Mistrzostw Małopolski P-15 – w sobotę 16 czerwca br. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy.

Ferie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Borzęcinie – turniej szachowy dla dzieci i młodzieży

Ferie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Borzęcinie – turniej szachowy dla dzieci i młodzieży.

Opublikowany przez Informator Brzeski na 22 lutego 2018

(h)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast