Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Udział Brzeskiego SP ZOZ w ogólnokrajowych programach

Udział Brzeskiego SP ZOZ w ogólnokrajowych programach

SP ZOZ w Brzesku realizuje PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI od wielu lat na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Program przewiduje bezpłatne badania mammograficzne bez skierowania. Dedykowany jest dla kobiet w wieku 50-69 lat, ubezpieczonych i kobietom, które w ostatnich dwóch latach nie miały wykonanego badania mammograficznego. Badania mammograficzne są wykonywane w Pracowni Mammografii Zakładu Diagnostyki Obrazowej SP ZOZ w Brzesku od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych w rejestracji. Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu 14/ 66-21-377.
Celem programu jest obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu krajów Unii Europejskiej, podniesienie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka sutka oraz wprowadzenie na terenie całego kraju ujednoliconych zasad postępowania diagnostycznego.
Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50 – 69 lat, które miały wykonywane badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności o 25 – 30 %!, a więc warto badać się systematycznie i nie pozwolić na rozrost zmian. Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia, na całkowite wyleczenie, jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.

Drugim programem realizowanym przez SP ZOZ w Brzesku jest PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY SP ZOZ w Brzesku realizuje na etapie podstawowym program profilaktyki raka szyjki macicy. Z bezpłatnej cytologii w ramach programu kobiety mogą skorzystać w Poradni Ginekologiczno – Położniczej w Brzesku (rejestracja tel. 14 66 21 452) i Poradni Ginekologiczno – Położniczej w Woli Dębińskiej (rejestracja 14 66 58 564). Pobranie może stanowić jedyny cel wizyty w poradni i może być wykonane przez lekarza, jak również przez położną posiadającą odpowiedni certyfikat umiejętności w zakresie pobierania wymazów cytologicznych. Do ginekologa nie trzeba mieć skierowania.

Program profilaktyczny skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego. Kobiety, u których rozpoznano raka szyjki macicy lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego kierowane są (poza programem) do leczenia specjalistycznego w warunkach ambulatoryjnych/szpitalnych lub na dalszą diagnostykę do placówek posiadających umowę z NFZ.
Celem programu jest zmniejszenie wskaźnika umieralności kobiet na raka szyjki macicy do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy i wprowadzenie na terenie całego kraju jednolitego modelu postępowania diagnostycznego.

Rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi 10,7 % nowotworów u kobiet. Rocznie ok. 1700 z nich umiera z tego powodu.

Dzięki badaniu cytologicznemu można wykryć zmiany przed rakowe i raka we wczesnym stadium choroby – uleczalnym.

Józefa Szczurek – Żelazko, Dyrektor SP ZOZ Brzesko
– Udział w programach jest inwestycją w zdrowie mieszkańców powiatu brzeskiego. Każda złotówka zainwestowana w profilaktykę przynosi bardzo duże oszczędności w leczeniu. Wcześnie wykryte choroby powodują, że okres leczenia się skraca i uszczerbki na zdrowiu są o wiele mniejsze. Nasz szpital bardzo chętnie przystępuje do realizacji programów organizowanych przez NFZ, samorządów lokalnych i Ministerstwo Zdrowia. Wczesna diagnoza choroby daje szansę nawet stu procentowego wyleczenia. Organizujemy duże akcje promocyjne. Bardzo ściśle współpracujemy
z brzeskimi Amazonkami, a więc kobietami, które zostały dotknięte przez chorobę nowotworową. Teraz kobiety są bardziej świadome swojego zdrowa i chętniej uczestniczą w programach im dedykowanych. Należy im tylko przypominać o ich istnieniu. My ze swojej strony zapewniamy kobietom uczestniczącym w badaniach komfort i intymność. Pozwala na to zarówno fachowość personelu Pracowni Mammografii i Zakładu Diagnostyki Obrazowej, oraz naszych położnych i lekarzy ginekologów.

IB

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast