Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Upamiętnili Liberatora

Upamiętnili Liberatora

2581-1W miniony poniedziałek odbyła się w Łysej Górze uroczystość upamiętniająca zestrzelenie samolotu typu Liberator, do którego doszło w 1944 roku właśnie w tej miejscowości. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej „Krakus”, Parafii Rzymskokatolickiej w Łysej Górze oraz Dębińskiego Centrum Kultury.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15 przy pomniku poświęconym wydarzeniu, który został wzniesiony w latach 60. na Przymiarkach w Łysej Górze. Kilka lat temu w jego okolicy niespodziewanie udało się odnaleźć szczątki rozbitego samolotu. Większość fragmentów trafiło do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, część przekazano jednak Narodowemu Muzeum Historii Militarnej RPA w Johannesburgu. Jak co roku, w trakcie upamiętnienia odprawiono uroczystą Mszę Świętą za dusze poległych w II wojnie światowej żołnierzy. Oprawę artystyczną zapewniły Orkiestra Dęta i Schola Dominikańska.

Południowoafrykański samolot Liberator EW-161 “M” został zestrzelony przez myśliwiec niemiecki w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku nad Łysą Górą, kiedy wracał po dokonaniu zrzutu nad terenem ogarniętej powstaniem Warszawy. W wyniku katastrofy zginęła cała, 7-osobowa załoga samolotu. Od lat 70. mieszkańcy parafii co roku  w sierpniu upamiętniają tragiczne wydarzenie.

Galeria zdjęć <<<

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast