Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Upamiętnili Liberatora

Upamiętnili Liberatora

2581-1W miniony poniedziałek odbyła się w Łysej Górze uroczystość upamiętniająca zestrzelenie samolotu typu Liberator, do którego doszło w 1944 roku właśnie w tej miejscowości. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej „Krakus”, Parafii Rzymskokatolickiej w Łysej Górze oraz Dębińskiego Centrum Kultury.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15 przy pomniku poświęconym wydarzeniu, który został wzniesiony w latach 60. na Przymiarkach w Łysej Górze. Kilka lat temu w jego okolicy niespodziewanie udało się odnaleźć szczątki rozbitego samolotu. Większość fragmentów trafiło do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, część przekazano jednak Narodowemu Muzeum Historii Militarnej RPA w Johannesburgu. Jak co roku, w trakcie upamiętnienia odprawiono uroczystą Mszę Świętą za dusze poległych w II wojnie światowej żołnierzy. Oprawę artystyczną zapewniły Orkiestra Dęta i Schola Dominikańska.

Południowoafrykański samolot Liberator EW-161 “M” został zestrzelony przez myśliwiec niemiecki w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku nad Łysą Górą, kiedy wracał po dokonaniu zrzutu nad terenem ogarniętej powstaniem Warszawy. W wyniku katastrofy zginęła cała, 7-osobowa załoga samolotu. Od lat 70. mieszkańcy parafii co roku  w sierpniu upamiętniają tragiczne wydarzenie.

Galeria zdjęć <<<

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast