Nie przegap
Strona główna » Religia » Uroczystość Bożego Ciała / zdjęcia

Uroczystość Bożego Ciała / zdjęcia

DSC_0310Coroczne wędrowanie ulicami miast i wsi w procesjach eucharystycznych na Boże Ciało i potem w czasie oktawy wpisało się głęboko w polską tradycję. Boże Ciało – święto Ciała i Krwi Chrystusa przypada w 10. dniu od Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość tego dnia a także następnych osiem dni (oktawa) to najwspanialsze ze wszystkich uroczystości obchodzonych w kościele polskim. Boże Ciało przypada w najpiękniejszej porze roku, obchodzone jest pod kopułą błękitnego nieba, w scenerii pełnej zieleni i kwiatów, gromadzi w miastach i wsiach niezliczone ilości wiernych.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana jest powszechnie Bożym Ciałem jest obchodzona w Kościele katolickim w czwartek, po uroczystości Trójcy Świętej. Uroczystość wprowadził w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 r. ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Jako pierwszy obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku bp Nanker.

Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten sakrament, a także przebłaganie go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych. Po liturgii eucharystii następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta Ewangelię.

Galeria zdjęć z procesji w Szczepanowie <–

IB

Fot. Bogusław Hajduk

1 komentarz

  1. W tym niezwykłym dniu,kiedy to, jak mówi pieśń,nasz Mistrz i Nauczyciel- JEZUS Chrystus “zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi..”z sercami przepełnionymi podziwem i wdzięcznością dziękowaliśmy Dostojnemu Jubilatowi ks.prałatowi,naszemu Proboszczowi JÓZEFOWI DRABIKOWI za 30 lat niełatwej pracy kapłańskiej !

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast