Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej

tablica-katski26 listopada w kościele katedralnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej generałowi artylerii koronnej Marcinowi Kątskiemu, w której na specjalne zaproszenie wzięły udział władze gminy Iwkowa z wójtem Bogusławem Kamińskim na czele.

Na zaproszenie organizatorów uroczystości ze strony władz kościelnych uczestniczył Ks. Bp. Leon Dubrawski – ordynariusz kamieniecko podolski oraz diecezjalni księża. Udział wzięli również posłowie i senatorowie Parlamentu RP, przedstawiciele władz Województwa Podkarpackiego, goście ze strony władz dyplomatyczno – konsularnych RP, władze Stowarzyszenia Przyjaciół Kątów, Stowarzyszenia Przyjaciół Podola w Tarnowie, Stowarzyszenia Polaków w Kamieńcu Podolskim i Związku Rodu Kątskich w Sanoku.

– Chciałbym przypomnieć, że Marcin Kątski żył w latach 1636 – 1710. urodził się w miejscowości Kąty w gminie Iwkowa – mówi wójt Bogusław Kamiński. – Był generałem artylerii koronnej, kasztelanem wojewody krakowskiego i kijowskiego, senatorem Rzeczpospolitej, generałem ziem podolskich, bohaterem wiktorii wiedeńskiej z 1683 roku i komendantem twierdzy kamienieckiej. Po śmierci króla Sobieskiego był pretendentem do tronu króla Polski – dodaje wójt Kamiński.

Organizatorzy uroczystości oddając hołd Generałowi Kątskiemu pragną upamiętnić i upowszechnić tę postać, szczególnie wśród obywateli polskich odwiedzających Ukrainę. Generał Kątski był człowiekiem o wybitnej osobowości, będącym jedną z najważniejszych osobistości dygnitarskiej ówczesnej Rzeczpospolitej, stanowiącą wzór cnót patriotycznych i miłości Ojczyzny oraz człowieka bezgranicznie oddanemu sprawie obronności Rzeczpospolitej.

IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast