Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Uroczystości patriotyczne w Buczu

Uroczystości patriotyczne w Buczu

obelisk_odsloniecieStowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze zorganizowało w sobotę 12 października uroczystość odsłonięcia i poświęcenia obelisku wraz z tablicą upamiętniającą ofiary I i II wojny światowej – mieszkańców Bucza.

W minionych miesiącach członkowie Stowarzyszenia włożyli wiele pracy i trudu w przygotowanie i realizację projektu “Budowa obelisku wraz z otoczeniem, ku czci i pamięci poległych ofiar I i II wojny światowej oraz organizacja uroczystości kulturalno – historycznej podczas odsłonięcia obelisku”, który współfinansowany jest ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za lata 2007 – 2013.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Buczu, w intencji poległych w I i II wojnie światowej, której przewodniczył ks. Tadeusz Skura, a koncelebrowali ks. proboszcz Ryszard Pluta i ks. Ignacy Piwowarski.
Ks. Skura w homilii odniósł się do ciężkich losów Polski, do powstań, bitew i wojen oraz pamięci narodowej w kontekście ofiar z Bucza.
Oprawę Mszy Św. wzbogacił chór pod dyrygenturą p. Mateusza Sitara oraz obecność kadetów z Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów z Łysej Góry.
Po Mszy Św. część artystyczną przedstawili uczniowie PSP im. Ks. Jana Twardowskiego w Buczu prezentując wiersze swojego Patrona nawiązujące do okresu wojen.
Następnie uroczystość przeniosła się pod obelisk. Na początek trębacz odegrał sygnał “baczność” i odśpiewano hymn Polski.
Głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Stanisław Góra, opowiedział o realizacji projektu, podziękował wszystkim Członkom Stowarzyszenia za pracę przy projekcie, za współpracę Burmistrzowi, Starostwu, księdzu Proboszczowi, Dyrekcji szkoły – Agacie Basarabie i Radzie Sołeckiej oraz sponsorom i osobom bezinteresownie wspomagającym Stowarzyszenie.

O historii odrestaurowanego krzyża opowiedziała p. Irena Góra, o celu postawienia tego krzyża w tym miejscu i jego symbolice.

Po tym wstępie dokonano poświęcenia odrestaurowanego krzyża i obelisku wraz z tablicą. Poświęcenia dokonał ks. Tadeusz Skura.

Odsłonięcia dokonali Prezes Stowarzyszenia, Burmistrz Brzeska – Grzegorz Wawryka, wicestarosta Brzeski – Ryszard Ożóg, Radny Miejski – Piotr Wyczesany oraz Sołtys wsi – Stanisław Milewski.

Kolejnym punktem programu były okolicznościowe przemówienia, które wygłosili zaproszeni goście. W swoich przemówieniach goście podkreślili trafną inicjatywę oraz wyrazili podziękowania dla Stowarzyszenia za jego ogromne zaangażowanie dla rozwoju miejscowości i kultywowania tradycji i historii.

Następnie wspomniano nazwiska 58 ofiar poległych w I wojnie światowej oraz 11 ofiar II wojny światowej zaznaczając, że ta lista może nie być pełna. Między innymi lista tych wymienionych nazwisk znajduje się w tubie wmurowanej w fundament odrestaurowanego krzyża.

Hołd ofiarom poprzez złożenie wieńców oddali: Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka i Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Pasierb; Wicestarosta Brzeski Ryszard Ożóg; wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Przewodniczący Rady Małopolskiej Izby Rolniczej Tomasz Latocha; w imieniu Posła na Sejm Edwarda Czesaka wieniec złożył Stanisław Pacura; w imieniu Posła na Sejm Włodzimierza Bernackiego, wieniec złożył Ryszard Pagacz; w imieniu Stowarzyszenia Prezes, wiceprezes Iwona Barnaś i Skarbnik, Radny Miejski Piotr Wyczesany; uczniowie PSP im ks. Jana Twardowskiego w Buczu oraz Stanisław Milewski wraz z druhami OSP Bucze.

Na zakończenie odśpiewano Rotę, a po niej musztrę paradną zaprezentowali kadeci Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów z Łysej Góry, którzy swoją obecnością uświetnili tą uroczystość.

Galeria zdjęć <==

==

IB/ bucze.malopolska.pl

Foto. Klaudia Smoleń

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast