Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » V Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych Małopolski

V Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych Małopolski

W dniu 8 czerwca w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbyły się V Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych. Szczep Czarny im. Bohaterów Państwa Podziemnego działający przy Zespole Szkół w Jadownikach wystawił reprezentacje w składzie: Nikodem Jakubas, Magdalena Strzelec i Julia Grochola.

Drużyny w pierwszym etapie musiały rozwiązać test składający się z trzydziestu pytań, na który mieli 30 minut. W drugiej części zespoły musiały zaprezentować swoje umiejętności praktyczne.

Organizatorzy przygotowali pięć scenek symulujących określone zdarzenia, a drużyny musiały zareagować z godnie z algorytmem i udzielić odpowiedniej do danej sytuacji pomocy. W ostateczności patrol harcerski reprezentujący Zespół Szkół w Jadownikach, jako jedyną szkołę gimnazjalną z terenu powiatu brzeskiego, zajął wysokie piąte miejsce, do podium zabrakło jedynie 3 punktów. Różnice punktowe pomiędzy najwyżej sklasyfikowanymi zespołami były naprawdę niewielkie, co świadczy o wyrównanym poziomie i zaciętej rywalizacji.

Drużyna przygotowywała się do zawodów od stycznia pod kierownictwem phm Bartłomieja Turleja. Za medyczne wyszkolenie odpowiedzialny był ratownik Michał Łanocha, który również działa w harcerstwie. Jak widać, efekty pracy są bardzo zachęcające.

Harcerze z Hufca im. Mikołaja Kopernika, a już w szczególności członkowie Szczepu Czarnego działającego przy Zespole Szkół w Jadownikach, dużo czasu poświęcają na naukę udzielania pierwszej pomocy, którą uważają za jeden z najważniejszych elementów harcerskiego szkolenia. W przyszłości planują objęcie takim szkoleniem możliwie największą ilość harcerzy z wszystkich drużyn działających w brzeskim Hufcu, a nawet zorganizowanie w ośrodku harcerskim w miejscowości Piasków-Drużków zawodów w udzielaniu pierwszej pomocy. Ich celem będzie zdopingowanie harcerzy do regularnych treningów i nauki zarówno praktycznej jak i zgłębiania wiedzy teoretycznej w trakcie całego roku. Poziom wyszkolenia znacznie się podniósł od czasu, kiedy na początku roku Hufiec dzięki pomocy V-ce Przewodniczącego Rady Powiatu Tomasza Latochy, wzbogacił się o zestaw fantomów na których można trenować przywracanie akcji serca, oraz treningowego aparatu AED. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko profesjonalnej apteczki.

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast