Nie przegap
Strona główna » Kultura » VI Przegląd Rękodzieła Ludowego i Kuchni Regionalnej

VI Przegląd Rękodzieła Ludowego i Kuchni Regionalnej

porbianie-viZapraszamy do odwiedzenia organizowanego w dniu 16.10.2016 już po raz szósty w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej Międzygminnego Przeglądu Rękodzieła i Kuchni Regionalnej. Rozpoczęcie o godz. 16.00.

Organizatorem Przeglądu jest Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wraz ze Świetlicą Wiejską w Porębie Spytkowskiej działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku.

Impreza ta skupia rękodzielników z różnych miejscowości, stowarzyszeń, KGW, Świetlic Wiejskich powiatu i gminy Brzesko. Jest to niezwykły sposób na pokazanie twórczości rękodzielniczych wielu ludzi, zwłaszcza twórczych umiejętności już zanikających jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka a także pokazanie nowszych technik jak decoupage, filcowanie.

Struktura spotkania polega na przygotowaniu i prezentacji stoiska – wystawy twórców z danej miejscowości oraz przygotowaniu i prezentacji ich lokalnych potraw. Taka forma jest wynikiem wzajemnej i ścisłej współpracy lokalnych twórców, działaczy, animatorów z danej miejscowości i jest wypadkową ich zaangażowania, wiedzy i możliwości.

Oczywiście nie zabraknie nagród, dyplomów i uhonorowania pracy Uczestników. Podczas tej imprezy będzie również możliwość oglądnięcia prac wykonywanych podczas Międzypokoleniowych Warsztatów Rękodzielniczych „Dom Rękodzieła”, które bezpośrednio poprzedzają Przegląd. Przez szereg tygodni Uczestnicy spotykali się w Porębie Spytkowskiej i poznawali różne techniki rękodzielnicze i niejedna osoba odkryła swoje nowe hobby.

Przeglądowi będzie towarzyszył Zespół Pieśni i Tańca “Porębianie”, który w tym roku obchodzi Jubileusz 25-lecia działalności.

Przegląd Rękodzieła odbywał się w Porębie Spytkowskiej od 9-ciu lat pod nazwą „Moja miejscowość – moja miłość” i obejmował prace rodzimych twórców i brało w nim udział od 8 do 24 osób. Zaczęło się to wszystko od Pani Heleny Możdżeń, która dnia jednego pokazała jak to dawniej wykonywano kwiaty z bibuły, najpierw nasze prace były nieporadne ale później wszyscy zwłaszcza dzieci na Świetlicy dochodziły do coraz większej wprawy i zaczęły powstawać interesujące kompozycje, które do tej pory przez 8 lat są oceniane w Przeglądzie Młodych Talentów.  Ze względu na duże zainteresowanie KGW, Stowarzyszeń, Świetlic z powiatu brzeskiego,  przez 4 lata  Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne prowadziło z projektów finansowanych przez Starostwo Powiatowe i Gminę Brzesko warsztaty z bibułkarstwa i decoupage. Tego roku bezpośrednio przed Międzygminnym Przeglądem Rękodzieła i Kuchni Regionalnej były prowadzone warsztaty w naszej miejscowości w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej pod nazwą DOM RĘKODZIEŁA i obejmowały 3 tematy: bibułkarstwo, decoupage, wyplatanie ze sznurka. I tak od 14 lat usilnie pracujemy nad tym aby Porębę Spytkowską postrzegano jako miejscowość kwiatami z bibuły utkaną.

Celem Przeglądu jest rozwijanie, kultywowanie dorobku kulturalnego, rękodzieła jak i kuchni regionalnej mieszkańców naszej miejscowości i okolic będącą formą  podkreślenia przynależności do środowiska lokalnego, zachęcanie do podjęcia współodpowiedzialności za rodzimą kulturę, a młode pokolenie  do poznawania kultury ludowej, tradycji i wartości cenionych w naszych domach od pokoleń, na których wzorowali się wielcy Polacy, które podobnie jak i naturalne środowisko powoli zanika odchodząc w zapomnienie.

W tym roku w Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej biorą udział Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Świetlice Wiejskie z następujących miejscowości powiatu brzeskiego:

1. Świetlica Wiejska Przyborów – reprezentująca Gminę Borzęcin

2. KGW oraz Świetlica Wiejska Złota – reprezentująca Gminę Czchów

3. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki – Gmina Gnojnik

4. Stowarzyszenie ”Wieś naszych marzeń” Zawada Uszewska – Gmina Gnojnik

5. Świetlica Wiejska Uszew działająca przy Gminnym Centrum Kultury Gnojnik – Gmina Gnojnik

6. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze – Gmina Brzesko

7. Stowarzyszenie Kinezjologiczno-Rehabilitacyjne Zawsze Aktywni – Gmina Brzesko

8. miejscowość goszczącą Poręba Spytkowska – Gmina Brzesko reprezentuje PTSK, Świetlica Wiejska oraz KGW

9. Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne  Kraków i Okolice

10. Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami – Sądecka Organizacja Turystyczna.

Przegląd jest również podsumowaniem Projektu współfinansowanego  przez Starostwo Powiatowe w Brzesku pod nazwą „DOM RĘKODZIEŁA”. Podczas tych warsztatów z udziałem 10 Stowarzyszeń, Świetlic przeprowadzone zostały warsztaty z bibułkarstwa (róże w jednym kolorze, maki, chabry, rumianki w kompozycjach, w wiankch, koszykach, naczyniach szklanych, etc) oraz warsztaty z decoupage (zdobienie różnych przedmiotów techniką: efekt koronki na szkle, sospeso oraz kutego żelaza) oraz warsztaty wyplatania  makram i wianków ze sznurka  w połączeniu z kwiatami z bibuły. Wkładem Uczestników w Projekt jest prezentacja stoisk z kuchnią regionalną gdzie każda miejscowość przygotowuje potrawy regionalne charakterystyczne dla danej miejscowości, wszystkie zaś podlegają ocenie i są  formą konkursu….a przy tym dobrej zabawy.

 Członkowie Porębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, którego założycielami są członkowie Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” mają nadzieję, że prowadzone działania posłużą do wypromowania bibułkarstwa jako produktu lokalnego Poręby Spytkowskiej a może i regionu. Tak jak Zalipie słynie jako wieś kwiatami malowana, tak pragniemy aby Porębę Spytkowską postrzegano jako WIEŚ KWIATAMI z bibuły PRZEPLATANĄ.

 AG

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast