Nie przegap
Strona główna » Kultura » W Brzesku pokazywane są portrety mam

W Brzesku pokazywane są portrety mam

Na co dzień maluje królewską rodzinę Windsorów.  Barbara Kaczmarowska-Hamilton związana z Brzeskiem poprzez więzy rodzinne, już od sześciu lat patronuje konkursowi „Portret Mamy”, organizowanemu przez Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku. W tegorocznej edycji wpłynęło około 250 prac. W Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym pokazywana jest właśnie pokonkursowa wystawa.

Im jesteśmy starsi, tym mniej uwagi poświęcamy mamom. O prawdzie tego twierdzenia zdaje się świadczyć zainteresowanie poszczególnych grup dzieci i młodzieży, do której skierowany był konkurs. Zaproszenie do przygotowania prac skierowano do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jak poinformował przewodniczący jury Piotr Duda, to właśnie najmłodsi byli reprezentowani najliczniej wśród autorów. Dlatego w tej grupie przyznano najwięcej nagród. W kategorii obejmującej twórczość dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas od 1 do 3  szkół podstawowych jury wyróżniło: Faustynę  Żurek  z Przedszkola  Nr 1 w Brzesku, Wiolettę Dąbrówkę z PSP w Szczepanowie, Leonarda Popielę  z PSP Nr 3 w Brzesku, oraz  Amelię Majcherczyk, Rafała Janickiego, Korneliusza Pyrka, Izabelę Korzeniowską i Marię Adamczyk, którzy także są uczniami tej szkoły. Ponadto wśród nagrodzonych znalazła się Emilia Zachara z Przedszkola w Mokrzyskach, Oliwia Mardoń  z Przedszkola Nr 4 w Brzesku i Julek Kosmacz, Franciszek Kosmacz oraz Patryk Kubik z Akademii Bolka i Lolka, a także Zosia Bryła  uczęszczająca na kółko plastyczne w MOK, Marcelina Serafin  z ZS i Przedszkola w Lewniowej oraz Lilia Kopacz z Przedszkola Stacyjkowo w Jasieniu. W kategorii uczniów  klasy  od 4 do 6 szkół podstawowych najlepsze prac na konkurs przygotowały:  Aleksandra Gagatek, Zosia Pacura i Oliwia Gawenda z kółka plastycznego MOK, Martyna Sroka z PSP Sterkowiec oraz trzy podopieczne PSP Nr 2 w Jadownikach: Gabriela Kółkowska, Amelia Świencicka  i Kamila Chamioło. Wśród zwycięzców było też czterech uczniów  PSP Nr 3 w Brzesku: Karolina Machowska, Emilia Kura, Anna Słota i Szymon Kuś. W kategorii gimnazjów nagrodzono: Iwonę Stolarz i Rolanda Czerneckiego z  PG Nr 2 w Brzesku, a także  Magdalenę Lach  z PG w Jadownikach, Zofię Strąk z MOK w Brzesku. Swoje nagrody przyznała także patronująca przedsięwzięciu  Barbara Kaczmarowska – Hamilton. Trafiły one do Aleksandry Kądziołki i Wiktorii Garlacz z kółka plastycznego MOK, Kamili Rabiasz  z  PSP Nr 3 w Brzesku i Roksany Pięty z PSP Nr 2 w Brzesku.

Warto dodać, że Barbara Kaczmarowska – Hamilton jest wybitną polską artystką. Jej dzieła są cenione na całym świecie. Jest najbardziej znana z portretów, wykonanych pastelami. Uwieczniła na nich szereg znanych osobistości, wśród których prócz członków brytyjskiej rodziny królewskiej znaleźli się także: papież Jan Paweł II czy prezydent Lech Wałęsa. Ponadto jest także żywo oddana sprawie polskiej i czynnie udziela się społecznie. W Londynie kierowała pracą Ogniska Polskiego – ośrodka polskiego życia społecznego i kulturalnego. Poprzez swoją twórczość oraz działalność społeczną, w znacznym stopniu wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w świecie.

MK

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast