Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » W Czchowie chcą odbudować zamek

W Czchowie chcą odbudować zamek

Jest szansa, że zamek w Czchowie odzyska swój dawny wygląd. Jak do tej pory jego najbardziej okazałą budowlą, widoczną już z daleka jest słynna baszta. Teraz jednak władze miasta postanowiły, że będą starać się o fundusze, które pozwolą na odbudowę tego obiektu, tak aby odzyskał dawną świetność.

Burmistrz Marek Chudoba liczy na to, że odbudowa zamku pozwoli już w pełni czchowskiej gminie wejść w poczet polskich gmin turystycznych.

 Nieodległy od Czchowa Zamek w Tropsztynie staraniem prywatnego inwestora wrócił do dawnych kształtów i cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony turystów.

O zamku słów kilka

Ruiny zamku w Czchowie stoją na zalesionym wzgórzu nad Dunajcem nie daleko rynku miejskiego. Kiedyś zamek zajmował cały wierzchołek tego wzgórza i składał się przede wszystkim z wysokiej baszty obronnej, baszty bramnej do której prowadził most zwodzony i skrzydła mieszkalnego. Całość otoczona była murem. Obecnie zachowana jest tylko okrągła baszta wraz ze zrekonstruowaną przybudówką oraz odsłonięte fundamenty murów o grubości 1,2 m. Czterokodygnacyjna niegdyś baszta zbudowana z głazów piaskowych miała wysokość 20 m i średnicę 12,5 m.

Wizualizację zamku w czasach świetności można zobaczyć m.in. na zamki.res.pl <==

IB / zamki.res.pl

1 komentarz

  1. Czy to aby na pewno jest dobry pomysł? Do dobrze zabezpieczona i zagospodarowana ruina. Historyczna o pełnej wartości kulturowej. “Rekonstrukcja” spowoduje zabudowanie zabytkowej substancji.
    Jeśli chcecie zobaczyć zamek Czchów z lotu ptaka polecam: http://www.malopolska24.pl/index.php/2015/11/zamek-w-czchowie/

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast