Nie przegap
Strona główna » Religia » W imię Ojca – ze Szczepanowa na Lednicę / zdjęcia

W imię Ojca – ze Szczepanowa na Lednicę / zdjęcia

lednicaKilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi modliło się 1 czerwca 2013 r. na historycznych Polach Lednickich. Wśród nich znalazła się kilkudziesięcioosobowa pielgrzymka z Parafii Szczepanów.

Parafianie wraz z kustoszem szczepanowskiego sanktuarium ks. Władysławem Pasiutem wyjechali na Lednicę z obrazem i relikwiami Św. Stanisława BM. Towarzyszył im Burmistrz Brzeska – Grzegorz Wawryka.

Podczas uroczystości obraz Św. Stanisława niesiony był przez druhów z jednostek OSP ze Szczepanowa i Wokowic. Z kolei relikwie Świętego Stanisława nieśli rekonstruktorzy w strojach z XI z wieku z grupy rekonstrukcyjnej “Woje Św. Stanisława”.

Prezentację osoby Św. Stanisława BM  – głównego patrona Polski a także patrona trzeźwości i obrońcy ładu moralnego-  poprowadził ks. dr Zdzisław Sadko, który równocześnie reprezentował na Lednicy księdza biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża.

==

Na Polach Lednickich, mimo padającego deszczu, młodzież z całej Polski gromadziła się od samego rana. Razem z młodzieżą modlili się biskupi, przedstawiciele władz samorządowych oraz rektorzy wyższych uczelni. Licznie przybyli bracia dominikanie z przełożonym Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego, o. Krzysztofem Popławskim.

Czuwanie rozpoczęto oficjalnie od wniesienia pod Bramę-Rybę relikwii Świętego Wojciecha i odśpiewaniem „Bogurodzicy”. W procesji niesiono też relikwie Błogosławionego Jana Pawła II i Pięciu Braci Męczenników, a także Świętego Andrzeja Boboli i Świętego Stanisława.

Głównym punktem wielogodzinnego nabożeństwa była msza święta, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki. We wprowadzeniu metropolita poznański przestrzegł, że „oderwanie się od Ojca Niebieskiego rozrywa początek z końcem, czyli rozrywa Boga z człowiekiem”.

„Każdy, kto odrywa Boga od człowieka, kto pozbawia człowieka Boga czyni bardzo poważny błąd, dlatego że pozbawia człowieka jego fundamentu, bez którego ginie wszelkie ojcostwo i możliwość tej imitacji Jezusa Chrystusa, która jest dostępna dla człowieka” – mówił abp Gądecki.

W homilii bp Grzegorz Ryś wskazywał, że „prawdziwe życie to jest to zaczynające się w momencie, który wszyscy nazywają śmiercią”. „Oczywiście mamy teraz w sobie życie, ale jeszcześmy się nie urodzili. Żyjemy w łonie matki. Znacie tę matkę? To jest Kościół. I ta matka chce nas urodzić ku życiu wiecznemu, i kiedyś przyjdzie ten moment” – przekonywał.

Mszę koncelebrowało kilku biskupów oraz 1700 księży.

Z telebimów odtworzono przesłanie papieża Franciszka, który kilka dni wcześniej podczas audiencji generalnej w Watykanie pozdrowił uczestników czuwania na Polach Lednickich – podobnie jak czynili to wcześniej jego poprzednicy: Jan Paweł II i Benedykt XVI.

„Pamiętajcie, że Bóg jest ojcem każdego z nas, On sam nas stworzył, obdarzył każdego talentami, prowadzi przez życie, jest z nami pomimo naszych słabości, grzechu, zapomnień. Pragnie nas zbawić, jest wzorem każdego ojcostwa, także tego ziemskiego” – mówił Papież.

Młodzież podziękowała Papieżowi gromkimi oklaskami i tańcem „Tango Francesco”, którego kroki ułożono specjalnie na lednickie spotkanie – każdy tańczył w pojedynkę z lewą dłonią położoną na sercu, a z prawą wyciągniętą w górę. Tańcowi towarzyszył specjalny śpiew w wykonaniu zespołu „Siewcy Lednicy”.

Podczas nabożeństwa rozważano m.in. temat ojcostwa na poziomie służby Ojczyźnie. W tym miejscu o. Góra odczytał słynną „Modlitwę za Ojczyznę” jezuity ks. Piotra Skargi ze słowami: „Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować”.

Rozważając ludzki wymiar ojcostwa, podkreślano nie tylko odpowiedzialność za swoją rodzinę, ale także zwracano uwagę na właściwe relacje z własnym ojcem.

Gościem specjalnym tegorocznego spotkania na Lednicy był Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Przed północą na Polach Lednickich odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, Następnie młodzież z Polski i innych krajów ślubowała „wybór Chrystusa” jako najwyższej wartości w swoim życiu, a uczestników spotkania pobłogosławił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Wojciech Polak. Czuwanie zakończyło symboliczne przejście przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia.

Ogólnopolskie Spotkania Młodych na Lednicy organizuje Wspólnota Lednica 2000 w Poznaniu, a do ubiegłego roku organizowało Duszpasterstwo Akademickie Ojców Dominikanów. W rekordowych latach na Pola Lednickie przybywało nawet ponad sto tysięcy pielgrzymów. Od kilku lat liczba uczestników oscyluje około 60 tysięcy osób – ale nadal to najważniejsze spotkanie religijne w Polsce z udziałem uczniów i studentów.

Materiały video:

Transmisja z Pól Lednickich | Tv Trwam <==

Prezentacja osoby Św. Stanisława BM ze Szczepanowa – 19 min. 40 sek.

Galerie zdjęć:

Głos Wielkopolski <==

LEDNICA 2013 OTWARCIE PÓL LEDNICKICH! (facebook) <==

LEDNICA 2013 (facebook) <==

LEDNICA 2013 NOCĄ (facebook) <==

Foto-Głos Wielkopolski

dominikanie.pl/bazylikaszczepanow.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast