Nie przegap
Strona główna » Kultura » W PSP nr 3 recytowali wiersze poetów regionalnych

W PSP nr 3 recytowali wiersze poetów regionalnych

25 kwietnia 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku odbyła się piętnasta edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Perły Regionu”. Celem przedsięwzięcia jest promowanie oraz popularyzowanie twórczości poetów pochodzących z Brzeska i okolic.

Konkurs adresowano do uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej, I – III gimnazjum i I – IV szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie utworu jednego z poetów: Haliny Biernat, Bogumiły Martyny Piekarz, Antoniny Radziędy, Tadeusza Puzi, Anny Gaudnik, Heleny Kural, Bogusławy Młynarczyk, Dariusza Dzierwy, Agaty Olejnik, Moniki Jawor, Dagmary Madej oraz Haliny Sułek – Kobiela.  Wyjątkowość konkursu podkreśla to, że umożliwia on odkrywanie kolejnych talentów poetyckich, które skrywa Ziemia Brzeska. Podczas tegorocznej edycji troje uczestników recytowało swoje teksty: Karolina Włudyka z PSP w Mokrzyskach, Patrycja Niedojadło z PG nr 1 w Brzesku i Franciszek Podłęcki z ZSP nr 1 w Brzesku.

Regulamin zmagań zakładał przeprowadzenie wcześniej eliminacji i wyłonienie trzech do pięciu reprezentantów każdej placówki. Ostatecznie w etapie międzyszkolnym wzięło udział 32 uczniów z 11 szkół .Spośród wszystkich uczestników komisja w składzie: Maria Marek – emerytowany dyrektor PiMBP w Brzesku, Karina Legutek – dyrektor PiMBP w Brzesku oraz Alicja Koźmińska – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Brzesku wyłoniła zwycięzców.

Po części konkursowej młodzi recytatorzy wzięli udział w spotkaniu z „Perłami Regionu”. Najpierw wysłuchali wspomnień siódemki poetów reprezentujących różne generacje. Do najstarszej należy znany mieszkańcom Brzeska między innymi z publikacji na łamach „Kościoła nad Uszwicą” – Tadeusz Puzia, do średniej Anna Gaudnik, Helena Kural, Halina Sułek – Kobiela, Dariusz Dzierwa, a  do najmłodszej – Agata Podłęcka i Monika Jawor. Następnie uczniowie zadawali poetom pytania. Młodzież interesowało  skąd twórcy czerpią natchnienie, czy pamiętają swój pierwszy tekst, co wpływa na nastrój wiersza, czy potrafią coś ułożyć na zamówienie.  Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania obejrzeli  fragment filmu z zeszłorocznej wizyty w domu najdłużej szlifowanej przez czas perły – Haliny Biernat, która 29 marca 2017 r. skończyła 100 lat.

Szczególną niespodzianką jak i podziękowaniem za trud pisania oraz interpretowania poezji i dla twórców, i dla recytatorów był ich wspólny udział w przedstawieniu pt. „Śnieżka”, przygotowanym z okazji Światowego Dnia Książki. Wystąpili w nim nauczyciele, rodzice i uczniowie PSP nr 3 w Brzesku.

Konkurs Recytatorski „Perły Regionu” na dobre wpisał się w pejzaż kulturalny Brzeska. Zainicjowany w 1998 roku przez Dorotę Wójcik i Renatę Burdak, od 2002 kontynuowany w formie międzyszkolnej, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród uczniów i nauczycieli. Zainteresowanie konkursem co roku jest bardzo duże, co dowodzi, że spuścizna literacka twórców regionu jest atrakcyjna dla młodych czytelników.

Lista laureatów XV Konkursu Recytatorskiego „PERŁY REGIONU”

Klasy czwarte

I miejsce     Julia Kuta                               PSP nr 2 Brzesko

II miejsce   Aleksandra Pajor                     PSP Gnojnik

III miejsce  Nadia Kita                               PSP nr 2 Brzesko

III miejsce Amelia Koczwara                    PSP nr 2 Jadowniki

Klasy piąte

I miejsce   Julia Strojny                               PSP nr 2 Brzesko

II miejsce Rozalia Zelek                              PSP nr 3 Brzesko

III miejsce Amelia Kural                             PSP nr 2 Brzesko

III miejsce Gabriela Wełna                          PSP Okocim         

Klasy szóste

I miejsce  Anna Zych                                  PSP nr 3 Brzesko

II miejsce  Aleksandra Dzieńska                PSP nr 2 Jadowniki

III miejsce  Aleksandra Piętak                    PSP Mokrzyska

wyróżnienie  Nikola Woźniak                    PSP Okocim

Klasy gimnazjalne i ponadgimnazjalne

I miejsce  Franciszek Podłęcki                   ZSP nr 1 Brzesko

II miejsce  Patrycja Wieczorek                   PG nr  1 Brzesko

III miejsce Partycja Niedojadło                  PG nr  1 Brzesko

PSP nr 3 w Brzesku

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast