Don't Miss
Home » Wiadomości » Warsztaty dla Rodziców i Wychowawców

Warsztaty dla Rodziców i Wychowawców

BielczaSzkola3 grudnia zakończyły się w Zespole Szkół w Bielczy, trwające od 1 października zajęcia warsztatowe Szkoła dla Rodziców i Wychowawców. W cotygodniowych (10 tygodni), trwających 4 godziny lekcyjne spotkaniach początkowo uczestniczyło 9 pań, a ostatecznie skończyło kurs 7 pań.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców zgłaszanym w licznych indywidualnych rozmowach z psychologiem pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej odpowiadając na zaproszenie dyrektor Renaty Wody zorganizowali zajęcia na miejscu, w Bielczy, tak, by zainteresowane mamy nie musiały dojeżdżać.

Mamy stworzyły grupę pracującą zgodnie z zasadami pracy w grupie, pomagającą sobie wzajemnie, przestrzegającą zasad pracy grupowej (w tym pełnej dyskrecji). Praca w takiej grupie w środowisku, które się zna jest trudna i wymagająca, ale uczestniczki świetnie sobie z tym poradziły.

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program rekomendowany od lat przez psychologów, pedagogów, a zwłaszcza Ministerstwo Edukacji. To ogólnopolski program wspierania umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli. Nie jest adresowany do tych, którzy „mają kłopoty” z dziećmi – raczej do tych, którzy cenią sobie pewne wartości, chcą je dzieciom przekazać, a jednocześnie zależy im na dobrej relacji z dziećmi, na tym, by dzieci rozumieć i być przez nie rozumianym. „Szkoła” uczy stawiania granic tak, by dziecko je akceptowało, uczy słuchania dzieci i rozumienia ich uczuć, ale i dbania o własne uczucia i wyrażanie ich tak, by dziecka nie ranić i nie krzywdzić, a uwrażliwiać na drugą osobę. Uczy zachęcania dziecka do współpracy i do samodzielności. Pokazuje jak budować u dziecka realne poczucie własnej wartości.

Rodzice uczestniczący w zajęciach wykonują ciężką pracę. Muszą zmierzyć się ze stereotypami i utartymi przekonaniami. Muszą uwierzyć, doświadczyć i sprawdzić, że chcąc zmienić zachowanie dziecka trzeba zacząć od siebie.

Matkom uczestniczącym w zajęciach gratulujemy odwagi i wytrwałości, dziękujemy za zaangażowanie i pracę, cieszymy się z tego wspólnie i owocnie spędzonego czasu.

Wszystkich rodziców chcących nie tylko kochać, ale i rozumieć dzieci, wszystkich nauczycieli chcących jeszcze lepiej porozumiewać się ze swoimi uczniami (i ich rodzicami też!) zapraszamy na zajęcia.

Prowadzące: psycholog Lucyna Mikulińska

psycholog Anna Pawlik

Komentarze uczestniczek zajęć:

– Umiejętności komunikowania się z otoczeniem można wykorzystać nie tylko do dzieci, ale i do sąsiadów, męża, rodzinyJ.

– Namawiamy zachęcamy wszystkich do takich zajęć.

– Nie trzeba się bać, to nie terapia, a grupę obowiązuje dyskrecja.

– Jest dobra atmosfera – uczymy się, ale i relaksujemy.

– To fajny sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków.

– Zobaczyłyśmy świat oczami dzieci.

ug

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast