Don't Miss
Home » Wiadomości » Gmina Czchów: Warsztaty językowe w Złotej

Gmina Czchów: Warsztaty językowe w Złotej

SONY DSCW warsztatach językowych w Zespole Szkół w Złotej udział wzięło 22 dzieci, w tym 9 uczniów klasy VI PSP w Tworkowej oraz 13 uczniów ZSiP w Złotej.

W czasie warsztatów, spośród wielu przeprowadzonych gier zaproponowaliśmy dwie, które wymagały najwięcej nakładu czasowego i zaangażowania uczestników. „Bezludna wyspa” to gra, w której uczestnicy wyobrażają sobie, że wszyscy są rozbitkami uratowanymi z zatopionego statku i zostają wyrzuceni na bezludną wyspę. Od prowadzącego otrzymują pomoce i przedmioty, z których w ciągu godziny mają tak zorganizować sobie życie na wyspie, by mogli na niej przetrwać jako grupa. W trakcie omówienia, po zakończeniu gry, uczestnicy powiedzieli, że poczuli, jak dobrze jest współpracować w grupie, i że nauczyli się podziału zadań. Została uruchomiona także ich wyobraźnia, spontaniczność oraz kreatywne myślenie.

W grze pt. „Miasteczko” uczestnicy wcielają się w role wymyślonych przez nich mieszkańców wyimaginowanego miasteczka. W trakcie zebrania mieszkańców pojawił się następujący problem: sąsiednie miasteczko zostało zalane i jego mieszkańcy przeprowadzają się do sąsiadów, wśród nich są także Romowie. Wszyscy uczestnicy zebrania mogli wziąć udział w dyskusji, wysuwając argumenty za i przeciw przyjęciu powodzian. Prowadzący moderował dyskusję, a pod koniec dokonał podsumowania i przeprowadził głosowanie, próbując dotrzeć także do tych, którzy kierują się uprzedzeniami i stereotypami na temat mniejszości narodowych oraz myślą o zaspokojeniu wyłącznie swoich potrzeb. Po zakończeniu gry uczestnicy stwierdzili, że w przyszłości będą zwracać uwagę na potrzeby innych ludzi oraz będą starali się ich nie etykietować i nie kierować się stereotypami.

Uczestnicy z  Tworkowej: Sylwia Pach, Weronika Pajor, Kusnierz Katarzyna, Kuśnierz Ewelina, Kołodziej Angelika, Kęder Weronika, Różowska Karolina, Zelek Anna, Trepa Maciej.

Uczestnicy z ZSiP w Złotej: M. Piech, O. Gajda, A. Bojdo. W. Myszka, K. Cebulska, P. Jankosz, B. Kamińska, K. Migda, D. Tyburska, M. Łośko, A. Gurgul, P. Piech, N. Kraj

„Przeprowadzone warsztaty to pomysł na nieco inną formę pracy z uczniem – odkrywanie jego możliwości, talentów, przełamywanie barier za pomocą zabawy, gier, wydarzeń. Była to pierwsza tego rodzaju inicjatywa realizowana z młodzieżą gimnazjalną z gminy Czchów. Sukces tej próby zachęca Urząd do poszukiwań tego typu działań, które w sposób niestandardowy wspierają rozwój Naszych dzieci” stwierdził Jarosław Gurgul – Sekretarz Gminy Czchów – pomysłodawca zorganizowania warsztatów.

DB

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast