Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Gmina Czchów: Warsztaty językowe w Złotej

Gmina Czchów: Warsztaty językowe w Złotej

SONY DSCW warsztatach językowych w Zespole Szkół w Złotej udział wzięło 22 dzieci, w tym 9 uczniów klasy VI PSP w Tworkowej oraz 13 uczniów ZSiP w Złotej.

W czasie warsztatów, spośród wielu przeprowadzonych gier zaproponowaliśmy dwie, które wymagały najwięcej nakładu czasowego i zaangażowania uczestników. „Bezludna wyspa” to gra, w której uczestnicy wyobrażają sobie, że wszyscy są rozbitkami uratowanymi z zatopionego statku i zostają wyrzuceni na bezludną wyspę. Od prowadzącego otrzymują pomoce i przedmioty, z których w ciągu godziny mają tak zorganizować sobie życie na wyspie, by mogli na niej przetrwać jako grupa. W trakcie omówienia, po zakończeniu gry, uczestnicy powiedzieli, że poczuli, jak dobrze jest współpracować w grupie, i że nauczyli się podziału zadań. Została uruchomiona także ich wyobraźnia, spontaniczność oraz kreatywne myślenie.

W grze pt. „Miasteczko” uczestnicy wcielają się w role wymyślonych przez nich mieszkańców wyimaginowanego miasteczka. W trakcie zebrania mieszkańców pojawił się następujący problem: sąsiednie miasteczko zostało zalane i jego mieszkańcy przeprowadzają się do sąsiadów, wśród nich są także Romowie. Wszyscy uczestnicy zebrania mogli wziąć udział w dyskusji, wysuwając argumenty za i przeciw przyjęciu powodzian. Prowadzący moderował dyskusję, a pod koniec dokonał podsumowania i przeprowadził głosowanie, próbując dotrzeć także do tych, którzy kierują się uprzedzeniami i stereotypami na temat mniejszości narodowych oraz myślą o zaspokojeniu wyłącznie swoich potrzeb. Po zakończeniu gry uczestnicy stwierdzili, że w przyszłości będą zwracać uwagę na potrzeby innych ludzi oraz będą starali się ich nie etykietować i nie kierować się stereotypami.

Uczestnicy z  Tworkowej: Sylwia Pach, Weronika Pajor, Kusnierz Katarzyna, Kuśnierz Ewelina, Kołodziej Angelika, Kęder Weronika, Różowska Karolina, Zelek Anna, Trepa Maciej.

Uczestnicy z ZSiP w Złotej: M. Piech, O. Gajda, A. Bojdo. W. Myszka, K. Cebulska, P. Jankosz, B. Kamińska, K. Migda, D. Tyburska, M. Łośko, A. Gurgul, P. Piech, N. Kraj

„Przeprowadzone warsztaty to pomysł na nieco inną formę pracy z uczniem – odkrywanie jego możliwości, talentów, przełamywanie barier za pomocą zabawy, gier, wydarzeń. Była to pierwsza tego rodzaju inicjatywa realizowana z młodzieżą gimnazjalną z gminy Czchów. Sukces tej próby zachęca Urząd do poszukiwań tego typu działań, które w sposób niestandardowy wspierają rozwój Naszych dzieci” stwierdził Jarosław Gurgul – Sekretarz Gminy Czchów – pomysłodawca zorganizowania warsztatów.

DB

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast