Nie przegap
Strona główna » Kultura » Warsztaty z wyplatania tradycyjnego wieńca dożynkowego

Warsztaty z wyplatania tradycyjnego wieńca dożynkowego

Sierpień jest okresem zbioru płodów ziemi i dojrzewania zbóż, z których to rolnicy wyplatają wieńce – jako wyraz wdzięczności Bogu za dary ziemi. Ta piękna polska tradycja kultywowana jest także od dawnych czasów na terenie obszaru LGD „Kwartet na Przedgórzu”, jednak w wielu miejscach powoli zanika.

Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu” zaprasza do udziału w bezpłatnych „Warsztatach z Wyplatania Tradycyjnego Wieńca Dożynkowego”. Warsztaty mają na celu przybliżenie zwyczaju i techniki tradycyjnego wyplatania wieńców dożynkowych. Ich celem jest nie tylko stworzenie wspólnego wieńca, ale także zdobycie doświadczenia i umiejętności, które być może w przyszłości zaowocują w ciekawe inspiracje kultywujące i przekazujące tę piękną tradycję młodszym pokoleniom.

Zajęcia skierowane są do WSZYSTKICH mieszkańców z obszaru działania LGD (tj. Gminy Radłów, Gminy Borzęcin, Gminy Dębno i Gminy Brzesko), a w szczególności grup wieńcowych, kół gospodyń wiejskich i sołtysów, którzy mają ochotę zgłębić tajniki powstawania wieńców. Warsztaty odbędą się w budynku Domu Ludowego w Jadownikach – ul. Podgórska 158, 32-851 Jadowniki (przy światłach na trasie E4).

Warsztaty podzielone zostały na II części:
I – TEORETYCZNA – 26 lipca 2011 r. godz. 16.30 (zajęcia dla wszystkich) prowadzenie: Pani Maria Cetera – kierownik Muzeum Etnograficznego w Tarnowie
II – PRAKTYCZNA – (zajęcia w grupach, termin do wyboru) 5 sierpnia 2011 r. godz. 16.30 i 8 sierpnia 2011 r. godz. 16.30 – prowadzenie: Pani Elżbieta Loranty wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Jadownikach.

Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny. Osoby zainteresowane proszone są o zapisy, których można dokonywać mailowo: lgddebno@gmail.com lub telefonicznie: 513 733 570/14-684-6666. Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązuje kolejność zgłoszeń!

Prosimy o przekazanie niniejszego zaproszenia osobom zainteresowanym, znajomym. Bardzo nam zależy na tym, aby z naszego zaproszenia skorzystało jak najwięcej osób.

– Jednocześnie pragniemy poinformować, iż wkrótce rozpoczynamy także cykl innych, interesujących szkoleń. We wrześniu planowane są warsztaty z tradycyjnego pieczenia chleba, warsztaty z gotowania potraw (głównie z grzybów) oraz szkolenie z zakresu pozyskiwania środków na energię odnawialną. Więcej informacji już wkrótce na naszej stronie internetowej www.kwartetnaprzedgorzu.pl oraz w biurze i punktach informacyjnych Stowarzyszenia – informuje Piotr Kania, prezes Stowarzyszenia.

KnP

  “%RELATEDPOSTS%”

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast