Nie przegap
Strona główna » Sport » Wędkarski Memoriał dla Śp. Stanisława Chudyby

Wędkarski Memoriał dla Śp. Stanisława Chudyby

W dniu 3 czerwca Niezależna Wspólnota Wędkarska na łowisku w Przyborowie zorganizowała VI Zawody o Puchar Śp. Stanisława Chudyby. Po raz trzeci zawody zostały połączone z dniem dziecka. Zawody mają charakter memoriałowy, zostały zorganizowane spontanicznie przez członków NWW i poświęcone są uczczeniu pamięci śp. Stanisława Chudyby, który zginął tragicznie w wypadku samochodowym w 2010r. Pan Stanisław Chudyba był jednym z filarów Niezależnej Wspólnoty Wędkarskiej.

W latach 1994-1998, oraz 2002-2006 był Radnym Gminy Borzęcin, a w kadencji 1994-1998 również członkiem Zarządu Gminy. W roku 2006 został Radnym Powiatu i Przewodniczącym Komisji Prawa i Porządku Publicznego Rady Powiatu. Wielki patriota. Interesował się historią, także tą celowo zapominaną – ziemiami dawnych kresów Rzeczpospolitej, czy zbrodnią katyńską. Choć pewne rzeczy celowo fałszowano i w szkole o tym nie mówiono, to przecież uważał, że prawda o naszej historii – aby nie zaginęła powinna być przekazywana w rodzinach do czasu aż będzie można o niej mówić otwarcie. Wierzył, że młodzież to przyszłość narodu. Często z nimi rozmawiał przy różnych okazjach, czasami spontanicznie, ale zawsze z szacunkiem dla swojego rozmówcy, mimo że był to człowiek dużo młodszy i często także o radykalnie odmiennych poglądach i różnym wyglądzie. Kochał przyrodę.

W roku 1997 spełnił swoje marzenie i został członkiem Koła Myśliwskiego „Jedność” w Brzesku, a także „Sokół” Rudy Rysie. Był członkiem Polskiego Związku Łowieckiego. Kochał też wędkarstwo, i tę pasję przekazał swoim wnukom. Był przykładem, jak można bardzo wiele zrobić dobrego, a równocześnie pozostać zwykłym, dobrym człowiekiem. Nie było w nim zarozumiałości, mimo tego, że mógł się uważać za człowieka sukcesu. Nigdy nie zabiegał o popularność. Jego zdjęć nie można było zobaczyć w gazetach, czy na portalach internetowych. Mimo tego, cieszył się ogromnym szacunkiem i uznaniem.

Członkowie Niezależnej Wspólnoty Wędkarskiej również wykazali się klasą nie gorszą od ich tragicznie zmarłego kolegi i postanowili uczcić Jego pamięć w sposób chyba najbardziej naturalny – czyli spotkaniem we własnym środowisku i zwodami wędkarskimi. W ten sposób buduje się własną historię i daje dobry przykład do naśladowania dla kolejnych pokoleń. Szacunek dla tych którzy odeszli, buduje szacunek dla tych którzy zostali i nadal działają. Dobrym pomysłem było połączenie zawodów memoriałowych z dniem dziecka. W ten sposób powstaje swego rodzaju sztafeta pokoleń, a Niezależna Wspólnota Wędkarska staje się czymś więcej niż kółkiem zainteresowania dla wędkarzy – jest trwałym i wartościowym elementem naszego lokalnego krajobrazu społecznego. Rozwija pasję wędkarską, pozwala na wspólne spotkanie, co jest nie do przecenienia w dzisiejszych zabieganych czasach, pielęgnuje pamięć oraz obejmuje swoim zainteresowaniem najmłodsze pokolenie. W czasie tych kilku lat organizowania Memoriału były i takie zawody (drugie), że ryby kompletnie nie chciały współpracować. Wydawało się, że już nikt nic nie złapie i wtedy po ostatnim zarzuceniu wędki złapała się ta jedna, jedyna ryba. Złowił ją wnuk pana Stanisława Chudyby Maciek Drabik. Może dziadek założył tę rybę, żeby uratować imprezę, kto wie? W bieżącym roku, co prawda, tak źle nie było, bo zwycięzca zawodów Zbigniew Oleksy osiągnął wynik 5780 pkt, drugi w klasyfikacji Robert Łąpieś miał już o połowę mniej szczęścia i zdobył 2520 pkt, natomiast trzeci Stanisław Grochola 2160 pkt. (każdy punkt odpowiada jednemu gramowi złowionej ryby). Nie zabrakło natomiast innych atrakcji, mianowicie uczestnicy zmuszeni zostali do zmierzenia się z „burzowymi okolicznościami przyrody”. Nie wszystko da się do końca zaplanować, zwłaszcza jak impreza jest plenerowa, czyli zaplanowana w „pięknych okolicznościach przyrody”, ale właśnie dzięki temu jest co wspominać. Za rok znowu będą zawody i zobaczymy co na to ryby i co pogoda.


Jan Waresiak

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast